CFR Cluj, înfrângere usturătoare la Roma

CFR Cluj a pierdut categoric întâlnirea disputată joi seara la Roma, în cadrul etapei a treia din Grupa A a Europa League.

AS Roma s-a impus cu 5-0, după o prestație impresionantă.

Fără trei fundași centrali, Dan Petrescu a aliniat un prim "11" experimental, iar capitolinii au profitat din plin de lacunele din defensiva clujenilor.

Mkhitaryan a deschis scorul după numai 56 de secunde, cu o lovitură de cap, după o centrare a lui Spinazzola.

Tot cu capul a marcat și Ibanez în minutul 24, dintr-un corner executat de Veretout.

Mayoral a dus scorul la 4-0, cu reușitele din minutele 34 și 84, iar Pedro a stabilit scorul final în minutul 89.

În clasament, AS Roma a ajuns la 7 puncte, în timp ce CFR Cluj rămâne cu 4 puncte după trei runde.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre AS Roma și CFR Cluj, din etapa a treia a Grupei A a Europa League.

AS Roma - CFR Cluj 5-0 (Mkhitaryan '1, Ibranez '24, Mayoral '33 și '84, Pedro '89)

min.90+3 - Finalul meciului!

min.89 - Ultima schimbare la CFR Cluj: iese Rondon, intră Joca.

min.89 - GOL AS ROMA! Pedro înscrie după o combinație superbă!

min.84 - GOL AS ROMA! Mayoral punctează din nou, cu un șut din interiorul careului!

min.79 - O nouă schimbare făcută de Dan Petrescu: iese Susic, intră Latovlevici.

min.78 - Clujenii cer penalti la o intervenție a lui Pellegrini asupra lui Carnat, dar arbitrul nu acordă nimic. La reluari se observă că trebuia acordată lovitură de la 11 metri.

min.73 - Ce ocazie! Pau Lopez agață mingea la o reluare a lui Carnat!

min.67 - Schimbare la CFR Cluj: iese Debeljuh, intră Carnat.

min.66 - Același Mayoral ratează o nouă ocazie importantă.

min.65 - Ocazie mare a gazdelor, la un șut al lui Borja Mayoral.

min.57 - Campioana României încearcă să pună probleme pe faza ofensivă, dar gruparea capitolină se apără excelent.

ora 20:55 - A început repriza secundă.

Două schimbări făcute la pauză de Dan Petrescu: ies Deac și Itu, intră Păun și Pereira.

min.45 - Finalul primei reprize.

min.44 - Deac trimite pe lângă poarta gazdelor.

min.38 - Ibanez trece pe lângă golul 4...

min.33 - GOL AS ROMA! Mayoral duce scorul la 3-0 în urma unui contraatac al italienilor!

min.24 - GOL AS ROMA! Ibanez punctează cu capul după un corner!

min.23 - Pau Lopez scoate la un șut bun al lui Hoban.

min.20 - Itu este împins în momentul șutului de la marginea careului, dar arbitrul nu acordă nimic. O bună șansă irosită de CFR Cluj.

min.17 - Ibanez trimite mult pe lângă poartă, iar Dan Petrescu schimbă modulul tactic al echipei, care va juca într-un 4-3-3.

min.5 - Djokovic trimite puțin pe lângă poartă cu un șut din afara careului.

min.1 - GOL AS ROMA! Italienii deschid scorul după numai 56 de secunde, prin Mkhitaryan, cu capul după o centrare din dreapta a lui Spinazolla!

ora 19:55 - A început meciul.

Meciul se joacă pe stadionul Olimpico din capitala Italiei și este televizat de posturile Digi Sport 1, Telekom Sport 1 și Look Plus.

Ambele echipe au câte patru puncte în clasamentul grupei, după primele două etape.

ECHIPELE

AS Roma: Lopez - Fazio, Ibanez, Kumbulla - Peres, Cristante, Veretout, Spinazzola - Villar, Mkhitaryan - Mayoral.
Antrenor: Paulo Fonseca.

CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Manea, Ciobotariu, Camora - Hoban - Deac, Itu, Djokovic - Rondon, Debeljuh.
Antrenor: Dan Petrescu.

Arbitru: Matej Jug (Slovenia).