Ana Bogdan a încălcat codul vestimentar de la Wimbledon: Ce i-au interzis să poarte organizatorii

Ana Bogdan a fost într-o situație inedită la Wimbledon, în timpul meciului maraton contra Lesiei Tsurenko.

În setul secund, după ce a acuzat o stare de amețeală și a primit îngrijiri medicale, Ana a decis să poarte o șapcă albă, care avea un logo mic albastru al companiei Ralph Lauren.

Totuși, peste câteva minute, organizatorii au intervenit și i-au interzis Anei să poarte acea șapcă, pe motiv că nu respectă codul vestimentar de la Wimbledon, care stipulează că echipamentul trebuie să fie în totalitate alb.

Astfel, în pauza unui game organizatorii i-au cerut Anei să renunțe la șapca respectivă și i-au oferit alta, complet albă.

Amintim că Ana Bogdan a părăsit dramatic turneul de la Wimbledon în turul 3.

Sportiva noastră a cedat meciul cu ucraineanca Lesia Tsurenko, scor 6-4, 3-6, 6-7 (18), după mai bine de trei ore și 35 de minute de joc.

Deși a avut probleme fizice, Ana a continuat să lupte, a condus cu 5-3 în decisiv, dar și-a pierdut serviciul și a fost învinsă la tie-break. Tsurenko a condus cu 5-1, Ana a egalat, a avut 5 mingi de meci, dar apoi ucraineanca a obținut victoria.