Ana Bogdan aduce prima veste bună pentru România la Roland Garros. E prima sportivă calificată in turul II

Ana Bogdan a reușit calificarea în turul secund la Roland Garros, după o victorie clară, în minimum de seturi, la debutul turneului de Mare Șlem de la Paris.

Românca de pe locul 102 WTA a trecut de sportiva din Italia clasată pe 113 în lume, Elisabeta Cocciaretto, cu scorul de 6-1, 6-3, după doar o oră si șapte minute de joc.

O partidă dominată de tenismena născută la Sinaia, în dauna unei rivale care a ajuns pe tablou din postura de lucky loser.

Sofia Kenin vs Ana Bogdan - Round 2 Highlights I Roland-Garros 2020

Ana a dominat categoric prima manșă cu loviturile sale precise, setul unu fiind terminat după doar 26 de minute. Lupta a fost una mai strânsă în ultima manșă, Cocciaretto luptând parcă mai mult și pentru fiecare minge de pe zgura pariziană.

Bogdan e prima tenismenă calificată în turul secund la Roland Garros în această ediție din 2021, iar în faza a doua va da piept cu învingătoarea din jocul Naomi Osaka - Patricia Țig.

Pentru această victorie, Ana Bogdan va primi un cec în valoare de 84,000 de euro. Meciul său din turul secund se va disputa într-una dintre zilele de marți sau miercuri (1/2 iunie).