Soarta Guvernului la moțiunea de cenzură de marți rămâne incertă, iar diferența ar putea fi făcută de câteva voturi, spune prim-vicepreședintele PNL, Ciprian Ciucu. El susține că, în acest moment, tabăra care vrea să respingă moțiunea este la limită.
Într-o intervenție la Antena 3, Ciucu a declarat că „în acest moment se joacă” și că „lipsesc între cinci și zece voturi ca să nu treacă”, sugerând că rezultatul final depinde de negocierile din ultimele zile.
Liderul liberal a admis că pot apărea „defectări” de ambele părți, ceea ce face ca votul să fie greu de anticipat.
„Nu oferim posturi sau bani”
Întrebat ce le oferă PNL parlamentarilor pentru a nu susține moțiunea, Ciucu a respins ideea unor negocieri bazate pe funcții sau avantaje materiale. El a spus că liberalii mizează pe „un vot de conștiință” și pe ideea de „demnitate”.
„Nu le oferim posturi, nu le oferim bani, nu le oferim contracte”, a declarat acesta, insistând că discuțiile purtate în Parlament nu vizează recompense politice.
Două strategii în joc
Ciucu a explicat că PNL are în acest moment două opțiuni: fie să accepte pasiv posibilitatea căderii Guvernului, fie să încerce să convingă parlamentari să nu voteze moțiunea.
Prima variantă, pe care o numește „defetism”, ar însemna să nu se intervină deloc în dinamica votului. A doua, „non-defetismul”, presupune discuții active cu parlamentarii pentru a obține suficiente voturi împotriva moțiunii.
Potrivit lui Ciucu, partidul a ales această a doua strategie, însă fără a încerca formarea unor noi majorități sau negocierea unor funcții.
PSD și AUR, somați să își asume guvernarea
Ciprian Ciucu a transmis că, în cazul în care moțiunea de cenzură trece, partidele care o susțin trebuie să vină și cu o soluție de guvernare. El a arătat că o majoritate care dărâmă un guvern are responsabilitatea de a forma rapid una nouă, pentru a evita o criză politică.
„Cine face o majoritate să dărâme un guvern, în mod logic, trebuie să aibă pregătită o majoritate care să înlocuiască acel guvern. Deci majoritatea PSD-AUR, dacă dărâmă guvernul, trebuie să-și asume guvernarea”, a declarat prim-vicepreședintele PNL.
Liderul liberal a exclus, în același timp, o nouă colaborare cu PSD, dacă Executivul cade la vot. El a spus că încrederea între cele două partide este ruptă și că liberalii nu mai iau în calcul o coaliție.
„Este exclus să mai facem vreo coaliție cu voi. Ei vor fi nevoiți să facă majoritatea, pentru că ei au detonat această bombă și ei aruncă România în criză, nu PNL”, a afirmat Ciucu.
În plus, acesta a criticat dur PSD, susținând că partidul „nu mai are ce să ofere” și că PNL „nu mai acceptă să fie bătaia de joc” a social-democraților.
