Armistițiul se clatină: SUA bombardează din nou Iranul, după atacul asupra unei nave din Ormuz. Teheranul susține că a lovit baze americane

Armistițiul se clatină: SUA bombardează din nou Iranul, după atacul asupra unei nave din Ormuz. Teheranul susține că a lovit baze americane
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum
Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google

Statele Unite au lansat noi atacuri aeriene asupra unor obiective militare iraniene din apropierea Strâmtorii Ormuz, după ce Teheranul a atacat o navă comercială cu o dronă. Iranul a anunțat că a lovit, drept răspuns, poziții militare americane din regiune și a avertizat că orice nouă agresiune va primi un răspuns și mai dur.

Este prima confruntare militară directă dintre cele două state după memorandumul care a pus capăt ostilităților și a redeschis navigația prin Strâmtoarea Ormuz.

Potrivit Comandamentului Central al SUA (CENTCOM), citat de The Guardian, avioane americane au lovit depozite de rachete și drone, precum și instalații radar de coastă, într-o operațiune care a durat aproximativ 90 de minute. Au fost vizate patru obiective aflate pe litoralul iranian și pe insula Qeshm, din Golful Persic.

Washingtonul: Iranul a încălcat armistițiul

Casa Albă susține că operațiunea a fost un răspuns la atacul lansat joi de Iran asupra cargoului M/V Ever Lovely, aflat sub pavilion singaporez, în timp ce ieșea din Strâmtoarea Ormuz pe ruta recomandată de-a lungul coastelor Omanului.

Potrivit Pentagonului, atacul iranian asupra unei nave comerciale a reprezentat o încălcare clară a armistițiului și a libertății de navigație.

Președintele Donald Trump a calificat incidentul drept o „încălcare nesăbuită” a acordului de încetare a focului. El a afirmat că Iranul a lansat patru drone asupra navelor comerciale, dintre care trei au fost doborâte de armata americană, iar una a lovit nava și i-a provocat avarii, scrie Sky News.

Întrebat anterior dacă Statele Unite vor riposta, Trump a răspuns scurt: „Veți afla.”

La rândul său, vicepreședintele JD Vance a transmis că Washingtonul și-a respectat angajamentele asumate prin memorandum. „Iranul a semnat un acord de încetare a focului. Noi l-am respectat. Dacă au neînțelegeri privind aplicarea memorandumului, pot să ne sune. Dar violența va fi întâmpinată cu violență”, a scris acesta pe rețelele sociale.

Iranul anunță represalii

Gărzile Revoluției Islamice (IRGC) au anunțat sâmbătă că au atacat poziții militare americane din regiunea Golfului, ca represalii pentru bombardamentele americane. Autoritățile iraniene nu au precizat unde au avut loc aceste lovituri și nici amploarea lor.

„Dacă agresiunea se va repeta, răspunsul nostru va fi mai amplu decât acesta”, au avertizat Gărzile Revoluției.

Anterior, televiziunea de stat iraniană relatase că forțele IRGC au respins un atac american asupra orașului Sirik, aflat pe litoralul Strâmtorii Ormuz, iar presa iraniană a informat că un proiectil a lovit zona unui debarcader din apropiere.

Un oficial iranian de rang înalt a susținut că, în interpretarea Teheranului asupra memorandumului semnat cu Washingtonul, toate navele care tranzitează Strâmtoarea Ormuz trebuie să se coordoneze cu autoritățile iraniene, chiar dacă navighează mai aproape de coasta Omanului.

Atacul asupra navei comerciale a reaprins tensiunile

Incidentul care a declanșat noua escaladare s-a produs joi, când cargoul Ever Lovely a fost lovit de un proiectil în apropierea coastelor Omanului.

Potrivit autorităților britanice pentru securitate maritimă (UKMTO), proiectilul a provocat avarii la puntea de comandă a navei, însă nu au existat victime și nici scurgeri de combustibil.

Iranul susține că vasul folosea o rută neautorizată și că anterior fuseseră trase focuri și lansate rachete de avertizare către nave care, în opinia Teheranului, încălcau regulile impuse pentru tranzitarea strâmtorii.

În urma atacului, Organizația Maritimă Internațională (IMO) a suspendat temporar evacuarea miilor de marinari rămași blocați în regiune din cauza conflictului.

Acordul dintre SUA și Iran, pus la încercare

Loviturile reprezintă cel mai serios test pentru acordul provizoriu încheiat săptămâna trecută între Washington și Teheran.

Memorandumul, negociat după luni de confruntări, prevedea încetarea ostilităților, redeschiderea Strâmtorii Ormuz și găsirea unei soluții privind programul nuclear iranian și traficul maritim prin una dintre cele mai importante rute comerciale din lume.

Deși Washingtonul insistă că acordul rămâne în vigoare, noile bombardamente și represaliile anunțate de Iran ridică semne de întrebare asupra viitorului înțelegerii și asupra stabilității într-o zonă prin care tranzitează aproximativ o cincime din comerțul mondial cu petrol și gaze naturale lichefiate.

Adaugă spotmedia ca sursă preferată în Google