Superliga: FCSB urcă pe podium după o victorie controlată la Voluntari

FCSB s-a impus în deplasarea de la FC Voluntari, scor 2-1 în etapa cu numărul 25 din Superligă, în stagiunea competițională 2022/2023.

Golurile au fost marcate de Malcom Edjouma, jucătorul francez crescut de Toulouse care se află într-o formă deosebită în tricoul roș-albastru, cu trei goluri marcate consecutiv. Pentru gazdele ilfovene a punctat pe final un gol minunat Marcelo Lopes.

Edjouma a marcat cu capul la final de prim mitan după o centrare inspirată a lui Coman la bara a doua, în timp ce același jucător din Hexagon a securizat victoria în minutul 79 cu un șut din voleu la colțul lung, fără speranțe pentru portarul advers.

Același Edjouma ar fi meritat cu prisosință o eliminare după un atac mai mult decât violent la nivelul feței, la adresa lui Damașcan, însă cumva arbitrul Petrescu l-a iertat.

Finalul a fost totuși unul palpitant, după golul bifat de Marcelo Lopes, un gol fabulos la vinclu după o reluare de la peste 25-30 de metri. Voluntariul a presat și a avut ocaziile sale în prelungiri, dar până la urmă FCSB a rezistat eroic.

FCSB urcă pe podium și are 47 de puncte, 5 mai puține față de lidera Farul, având două victorii la rând.

Voluntari rămâne singura formație fără punct bifat în 2023.

Echipe de start:

FC Voluntari: M. Popa - Matricardi, Paz, Armaş - Ricardinho, Răduţ, Meleke, Al. Vlad - Raţă, M. Lopes, Damaşcan.
Rezerve: J. Fernandez - Aliji, Cr. Costin, Andres, Tavares, Voican, Nemec, Florea, Merloi.

FCSB: Târnovanu - Sorescu, Cristea, Tamm, Radunovic - Edjouma, Şut, Olaru - Cordea, Compagno, Coman.
Rezerve: Vlad - Creţu, Haruţ, Miculescu, Omrani, Nikolov, Oaidă, Pantea, Radaslavescu.

Arbitru: Petrescu Radu.