Superliga: Dinamo București obține primul punct de la revenirea în prima ligă

Dinamo București a remizat în deplasarea de la U Cluj, scor 1-1, obținând primul punct de la revenirea în primul eșalon fotbalistic al României, în etapa a patra din SuperLiga.

Într-un meci care s-a jucat la Mediaș, având în vedere că la Cluj se desfășoară festivalul de muzică Untold pe ClujArena, pe o atmosferă superbă, cu 6.800 de fani prezenți, Dinamo a lovit prima și a marcat prin Dennis Politic în minutul 15, jucător care a trecut cu o mare ușurință de fundașul Miron.

Popa a egalat după pauză pentru gazde, după ce l-a devansat prin săritură pe de Moura, marcând cu capul golul egalizator, în minutul 51.

Dinamo nu a mai contat în ofensivă, dar măcar a rezistat în apărare și astfel a bifat primul său punct în acest sezon. U Cluj e pe 9 în campionat, având cinci puncte la activ.

Echipe de start:

U Cluj: 33. Gorcea - 88. Dimitrov, 6. Miron, 3. Al. Mitrea, 5. Vătăjelu - 94. Bic, 16. I. Filip, 10. Nistor - 19. D. Popa, 7. I. Stoica, 27. Al. Chipciu.
Rezerve: 23. Iliev, 26, Oancea, 17. Pițian, 93. Călugăr, 18. Perianu, 97. Hofman, 11. Tescan, 8. Calcan, 59. Popadiuc.
Antrenor: Anton Petrea.

Dinamo: 1. Golubovici - 98. C. Costin, 24. Giafer, 27. R. Grigore, 2. De Moura  - 8. Larrucea - 22. Bani, 10. Iglesias, 30. N. Roșu, 17. Politic - 9. Țîră.
Rezerve: 91. Dujmovic, 4. Bena, 7. Gregorio, 18. Borcea, 19. Abdallah, 23. Patriche, 31. Amzăr, 5. Ilic, 29. Al. Irimia.
Antrenor: Ovidiu Burcă.