Sofia Kenin, campioana de la Australian Open, eliminată de la Philip Island de o jucătoare fără clasament WTA

Sofia Kenin, locul 4 WTA, și în continuare campioana en-titre de la Australian Open, s-a făcut de râs la debutul de la Philip Island Trophy.

În turneul WTA de categorie mică, realizat de oficialii forului tenisului mondial pentru tenismenele eliminate rapid de la Australian Open, Kenin a jucat la Melbourne în compania lui Olivia Gadecki, o tenismenă de doar 18 ani, din Australia, fără clasament WTA.

Chiar și așa, Kenin a fost învinsă în trei seturi, scor 6-2, 6-7, 4-6, după două ore și 31 de minute.

Sofia Kenin vs Garbiñe Muguruza - Extended Highlights | Australian Open 2020 Final

Sofia Kenin a câștigat finala de anul trecut de la Australian Open, iar la finalul lui 2020 a mai pierdut o finală de GS, la Roland Garros cu Iga Swiatek. Sportiva din SUA cu origini rusești a pierdut în turul II la această ediție de AO în fața lui Kaia Kanepi, din Estonia.

Locul 4 mondial WTA era favorita numărul 1 al acestui trofeu, unde avem și noi ca țară câteva jucătoare angrenate, e vorba de Irina Begu, Ana Bogdan, Patricia Țig sau Mihaela Buzărnescu.

Țig tocmai a câștigat tot duminică în turul I în fața Lesiei Tsurenko, iar cronica întâlnirii o puteți reciti mai jos:

Revenire frumoasă pentru Patricia Țig și victorie la debutul turneului Philip Island Trophy

Tot la Philip Island Trophy va evolua duminică și Mihaela Buzărnescu, într-un meci din prima rundă cu Jill Teichmann, Elveția.

Întregul turneu este televizat pe DigiSport.

LIVE Simona Halep – Iga Swiatek, în optimile de finală la Australian Open

Leo Messi a făcut spectacol pentru Barcelona și a marcat două goluri de poveste. A egalat și un record al marelui Xavi (Video)