CFR Cluj s-a calificat în primăvara europeană

CFR Cluj a învins-o joi seara pe FC Ballkani și s-a calificat în 16-imile Conference League.

Campioana României s-a impus în meciul disputat pe teren propriu cu 1-0, după o reușită a lui Boateng, în minutul 17.

Cu acest succes, CFR Cluj a ajuns la 10 puncte strânse în șase runde și a terminat pe locul 2 în clasamentul Grupei G, după Sivasspor.

Clasamentul final în Grupa G a Conference League:

1. Sivasspor 11p
  2. CFR Cluj 10p
  3. Slavia Praga 8p
  4. FC Ballkani 4p

Unicul gol al meciului de pe stadionul Dr. Constantin Rădulescu din Cluj-Napoca a fost reușit de Boateng, în minutul 17, cu o reluare din câțiva metri.

Trupa pregătită de Dan Petrescu a avut șansa de a-și dubla avantajul înainte de pauză, însă Ciprian Deac a ratat de două ori de la punctul cu var.

CFR Cluj revine astfel în primăvara europeană dupa trei ani. În sezonul 2019/2020, clujenii au fost învinși în 16-imile Europa League de Sevilla, care avea în cele din urmă să câștige acea ediție.

Clujenii își vor afla luni adversara din 16-imile Conference League.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea întâlnirii dintre CFR Cluj și FC Ballkani, din ultima etapă a Grupei G a Conference League:

CFR Cluj - FC Ballkani 1-0 (Boateng '17)

'90+5 - FINALUL MECIULUI!

'90 - Repriza secundă va fi prelungită cu cinci minute.

'89 - O nouă schimbare la clujeni: iese Roger, intră Cvek.

'84 - Scuffet iese bine și reține la o acțiune de atac periculosă a kosovarilor.

'81 - Schimbare la CFR Cluj: iese Malele, intră Janga.

'71 - Scuffet are o intervenție bună la un șut de la distanță al lui Kuc.

INFO: În celălalt meci al grupei, Slavia Praga a egalat la 1 în meciul de acasă cu Sivasspor, după un autogol al lui Goutas (min.65). Și la aceste scoruri, campioana României este calificată în primăvara europeană.

'66 - Schimbare la CFR Cluj: iese Deac, intră Petrila.

'61 - Muhar vede cartonașul galben pentru o ținere.

'60 - Ce ocazie! Frasheri intervine la o lovitură cu capul al lui Burcă din doar 5 metri!

'59 - Șutul lui Roger este blocat de Thaqi.

'58 - Braun centrează din partea stângă, dar niciun coechipier nu ajunge mingea.

A început repriza secundă

'45+2 - Finalul primei reprize.

'45 - Prima repriză va fi prelungită cu două minute.

'41 - Galben pentru Deac, care și-a lovit adversarul cu palma.

'34 - Deac execută din nou, dar și de această dată penaltiul este apărat de Frasheri!

'33 - Deac execută penaltiul, dar ratează! Totuși, lovitura de la 11 metri va fi repetată deoarece mai mulți jucători au intrat în careu înainte ca decarul clujenilor să lovească mingea!

'32 - Penalti pentru CFR Cluj! Malele este faultat în careu, iar arbitrul arată punctul cu var!

INFO: În celălalt meci al grupei, Sivasspor o conduce pe Slavia Praga cu 1-0, după un gol al lui Gradel. La aceste scoruri, CFR Cluj este calificată de pe poziția a doua.

'17 - GOOOL CFR CLUJ !!! Boateng deschide scorul cu o reluare din câțiva metri !!!

'15 - Muhar trimite cu capul pe lângă poarta.

'14 - Ce ocazie! Yeboah ratează dintr-o poziție ideală!

'13 - Berisha trimite peste poartă din doar câțiva metri.

'3 - Yeboah reia cu capul din poziție bună, însă goalkeeperul advers reține fără probleme.

ora 19:45 - A început meciul

Meciul se joacă la Cluj-Napoca și este televizat de Pro Arena.

Înaintea ultimei etape, clasamentul în grupă se prezintă astfel: 1. Sivasspor 10p, 2. CFR Cluj 7p, 3. Slavia Praga 7p, 4. FC Ballkani 4p.

ECHIPELE:

CFR Cluj: Scuffet - Manea, Yuri, Burcă, Braun - Deac, Boateng, Muhar, Roger - Yeboah, Malele.
Antrenor: Dan Petrescu.

FC Ballkani: Frasheri - Thaqi, Dellova, Jashanica, Potoku - Zyba, Emerllahu, Kuc - Berisha, Rrahmani, Korenica.
Antrenor: Ilir Daja.

Arbitru: Daniel Schlager (Germania).