Naționala de tineret pierde în Ucraina după un penalti controversat

Echipa națională de tineret a României a fost învinsă, scor 0-1, de Ucraina, în preliminariile pentru Campionatul European.

„Tricolorii” au făcut un meci destul de anost în Ucraina, în fața unui adversar pe care l-au învins cu 3-0 în meciul tur.

După pauză, Ucraina a fost echipa mai periculoasă, dar portarul Vlad s-a descurcat foarte bine. Totuși, el nu a avut ce să facă în minutul 80, când Buletsa a marcat după un penalti controversat comis după o intrare a lui Marin. Reluările TV nu au arătat că Marin și-a atins adversarul.

În schimb, jucătorii noștri din linia ofensivă au fost egoiști și au încercat să finalizeze individual în loc să joace pentru echipă.

Prima mare ocazie am avut-o abia în minutul 83, când Pașcanu a trimis cu capul în bară.

După acest rezultat, România este pe locul 2, cu 16 puncte și mai are de așteptat pentru a se califica la turneul final.

Pentru echipa noastră urmează meciul cu Malta, programat la Giurgiu, programat pe 13 octombrie. În ultimul meci din grupă, România va primi apoi vizita Danemarcei.

UCRAINA - ROMÂNIA 1-0

90+3 - Final de meci!

90 - 3 minute suplimentare.

89 - Drăguș reia spectaculos, dar mingea se duce peste poartă.

83 - Pașcanu trimite cu capul bine după un corner, dar mingea lovește bara!

80 - GOL UCRAINA! Buletsa deschide scorul din penalti!

79 - Penalti pentru ucraineni după un fault comis de Marin! Decizie discutabilă!

77 - Schimbări România: Moruțan și Itu intră in locul lui Man și Ciobanu.

75 - Drăguș are noroc în careul advers, dar e egoist și trage slab în brațele portarului.

72 - Vlad primește cartonașul galben pentru trageri de timp!

70 - Vlad respinge de lângă bară o lovitură periculoasă cu capul!

69 - Olaru pătrunde bine spre poartă, dar trage slab în brațele portarului!

65 - Schimbare România: Drăguș intră în locul lui Mățan.

55 - Ucrainenii au și ei un atac, dar Vlad prinde fără proleme o centrare din stânga.

50 - Ciobanu trimite cu capul direct în brațele portarului după o lovitură de cap.

49 - Început destul de anost de repriză, se joacă mult la centrul terenului.

46 - Se reia jocul!

Schimbare România: Boboc intră în locul lui Opruț.

45 - Pauză!

42 - Opruț vede cartonașul galben.

42 - Mățan ia o acțiune pe cont propriu, dar șutul său e deviat în corner.

37 - Ucrainenii sunt tot mai activi în ofensivă în ultimele minute, echipa noastră a căzut un pic.

32 - Nazarenko trimite defectuos din fața porții noastre, poziția era foarte bună.

29 - România domină meciul și e clar echipa mai bună.

24 - Bondarenko vede cartonașul galben pentru un fault dur asupra lui Olaru.

23 - Costache trage din întoarcere, dar șutul e slab și se duce pe lângă poartă.

20 - Dennis Man pătrunde în careu, dar șutul său este în blocaj.

19 - Dennis Man se resimte după ce a fost lovit la centrul terenului.

15 - Haruț pasează greșit spre Vlad, dar mingea ajunge în careu la un ucrainean, care nu reușește să profite.

11 - Vlad iese și prinde fără probleme o centrare din partea stângă.

10 - Lovitură liberă pentru România, mingea e centrată în careu, dar ajunge direct în brațele portarului.

6 - Dennis Man marchează, dar reușita e anulată pentru un ofsaid. Decizie corectă!

2 - Un prim atac al ucrainenilor, echipa noastră se apără bine și blochează culoarul spre poarta lui Vlad.

Info: Meciul începe la 18:30

Ucraina:

Riznyk - Dubinchak, Popov, Syrota, Vantukh - Bondarenko, Buletsa, Batahov - Lunov, Sikan, Nazarenko

Rezerve: Nescheret, Brazhko, Topalov, Tsitaishvili, Biloshevskyi, Lebedenko, Shevtsov, Chekh, Skorko

România: Vlad - Haruț, Pașcanu, Ghiță, Opruț - Ciobanu, Marin, Olaru - Man, Costache, Mățan

Rezerve: Aioani, Boboc, Băluță, Drăguș, Moruțan, Ganea, Cîmpanu, Itu, Drăgușin

Înaintea acestui meci, România e pe locul 2 în grupă, cu 16 puncte, trei sub liderul Danemarca. Ucraina e pe 3, cu 7 puncte.

În următorul meci, România va întâlni Malta, pe 13 octombrie.