Dezastru pentru CFR Cluj: Campioana României, eliminată în primul tur preliminar al Ligii Campionilor

CFR Cluj a fost eliminată la penaltiuri de Pyunik Erevan în primul tur preliminar al Ligii Campionilor.

După 0-0 în tur, campioana României n-a reușit să o învingă pe campioana Armeniei nici în returul de acasă deși s-a aflat de două ori în avantaj pe tabela de marcaj.

2-2 a fost scorul întâlnirii din Gruia după 120 de minute, armenii impunându-se la loviturile de departajare cu 4-3.

Boateng a deschis scorul în minutul 6, cu o lovitură de cap după o centrare din lovitură liberă a lui Deac.

Pyunik a marcat la prima și singura minge trimisă pe spațiul porții în timpul regulamentar, Gajic punctând cu capul în urma unui corner în minutul 89.

Clujenii au trecut din nou în avantaj în prima repriză a prelungirilor, mai exact în minutul 94, când Petrila a finalizat elegant o pasă excelentă a lui Deac.

În minutul 108, armenii au avut o lovitură de la 11 metri, însă Bălgrădean a parat execuția lui Harutyunyan.

Același Gajic a marcat însă din nou cu un minut înainte de fluierul arbitrului (minutul 119) și a trimis meciul la penaltiuri.

La penaltiuri, Petrila și Camora au ratat din tabăra clujenilor, în timp ce armenii au transformat tot ce au avut.

CFR Cluj pică în preliminariile Conference League, unde o va întâlni pe Inter Club d'Escaldes (Andorra).

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciului dintre CFR Cluj și Pyunik Erevan, din manșa secundă a turului I preliminar al Ligii Campionilor:

CFR Cluj - Pyunik Erevan 2-2, 3-4 după penaltiuri (Boateng '6, Petrila '94 / Gajic '89 și '119)

Camora (CFR Cluj) ratează...

Avagyan (Pyunik) înscrie și campioana Armeniei are 4-3 la penaltiuri.

Muhar (CFR Cluj) înscrie cu o execuție plasată.

Harutyunyan (Pyunik) trimite în vinclu.

Burcă (CFR Cluj) înscrie și el cu mari emoții.

Dashyan (Pyunik) bate excelent și armenii au 2-1 la penaltiuri.

Petrila (CFR Cluj) trimite în bara transversală.

Cociuc (Pyunik) marchează cu siguranță.

Dugandzic (CFR Cluj) înscrie cu emoții.

Încep loviturile de departajare

'120+2 - Finalul prelungirilor! Vom avea lovituri de departajare pentru a stabili echipa învingătoare!

'120 - Vor fi încă două minute de prelungire.

'119 - GOL Pyunik Erevan !!! Gajic înscrie din câțiva metri, după ce Bălgrădean a respins de două ori !!!

'114 - Dublă schimbare la CFR Cluj: ies Boateng și Deac, intră Yuri și Muhar.

'111 - Ce ocazie! Bălgrăndean îl blochează în ultimul moment pe Kovalenko.

108 - Penalti ratat Pyunik! Bălgrădean reține penaltiul executat de Harutyunyan!

107 - Penalti pentru Pyunik Erevan! Burcă îl faultează în careu pe Davidyan, iar arbitrul arată punctul cu var!

Startul reprizei secunde

'105+1 - Finalul primei reprize.

'105 - Antrenorul oaspeților, Yegishe Melikyan, este eliminat pentru proteste.

'105 - Davidyan scapa singur spre poarta adversă, dar este blocat în extremis.

'100 - Deac șutează peste poartă.

'99 - Petrila trimite slab de la marginea careului.

'96 - Schimbare la CFR Cluj: iese Roger, intră Yeboah.

'94 - GOOOL CFR CLUJ !!! Deac îl vede excelent pe Petrila, iar acesta trimite mingea elegant pe lângă portarul armenilor !!!

Startul primei reprize de prelungiri

'90+5 - Finalul timpului regulamentar. Vom avea prelungiri.

INFO: Pyunik a marcat la prima și singura minge trimisă pe spațiul porții adverse în acest meci.

'90+4 - Petrila șutează puțin peste poartă.

'90+2 - Boateng trimite cu capul peste poartă din doar câțiva metri.

'90 - Vor fi cinci minute de prelungiri pentru repriza secundă.

'89 - GOL PYUNIK !!! Gajic înscrie cu capul în urma unui corner !!!

'87 - Dublă schimbare făcută de Dan Petrescu: intră Dugandzic și Bordeianu, ies Debeljuh și Cvek.

'86 - Yurchenko iese și degajează din fața lui Debeljuh.

'81 - Cvek trimite mult pe lângă poartă.

'75 - O repriză lipsită de ocazii, în care campioana României a reușit până în acest minut să-i țină pe armeni departe de poarta lui Bălgrădean și să conserve rezultatul.

'70 - Schimbare și la CFR Cluj: Petrila îi ia locul lui Păun.

'64 - Dublă schimbare la armeni: ies Gonzalez și Renzo Jose, intră Mladenovic și Harutyunyan.

'61 - Boateng faultează în atac și vede cartonașul galben.

'60 - Yurchenko scoate o lovitură liberă a lui Deac.

'46 - Schimbare la oaspeți: a ieșit Nenadovic, a intrat Juricic.

Startul reprizei secunde.

'45+1 - Finalul primei reprize.

'35 - Dashyan trimite peste poarta lui Bălgrădean.

'32 - Deac ratează pasa către Debeljuh, care ar fi rămas singur cu portarul advers.

'27 - Păun marchează, dar golul este anulat pentru offside.

'26 - Bară CFR Cluj! Manea trimite cu capul, iar mingea lovește bara!

'22 - Camora greșește preluarea într-o poziție bună, iar Kovalenko respinge în corner.

'17 - Păun șutează superb, dar Yurchenko scoate de sub bară!

'11 - Gonzalez trimite din unghi peste poarta clujenilor.

'6 - GOOOL CFR CLUJ !!! Boateng reia cu capul la o centrare foarte bună din lovitură liberă a lui Deac !!!

'2 - Yurchenko respinge un șut al lui Păun.

ora 21:30 - A început meciul.

Meciul este televizat de posturile Digi Sport 1 și Prima Sport.

În tur, la Erevan, cele două echipe au terminat la egalitate, scor 0-0