Liga 1: Craiova lui Napoli zburdă în deplasarea de la Mediaș

Gruparea olteană FC U Craiova 1948 s-a impus ușor în deplasarea de la Gaz Metan Mediaș, scor 3-0 în prima partidă a zilei de sâmbătă, în etapa cu numărul 28 a stagiunii competiționale 2021/2022.

Golurile au fost marcate de Compagno în minutul 9, Negru în minutul 55 și de Bălan, pe final de joc, minutul 68.

A fost un meci ușor având în vedere situația delicată a gazdelor, care abia mai pot încropi o echipă cât de cât competitivă, după masivele plecări din cauza imenselor datorii financiare.

După depunctările din partea FRF, Gazul e acum pe 15, poziție direct retrogradabilă, cu 14 puncte, două sub Dinamo București, cu care tocmai a pierdut acum o săptămână, scor 0-4.

Craiova e pe 11 cu 30 de lungimi.

Gaz Metan: Bumbar - Maxim, Kanda, Matricardi, Ţala - Junior, Iancu - Şteau, Harfaş, Costea - Gaşpar. Rezerve: Grosz - Mathaus, Avram, Câmpean, Covaci, Domşa, Ursu, Noian.

FCU Craiova 1948: R. Popa - Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Baeten, Asamoah, Albu, Van Durmen - Cl. Bălan, Compagno. Rezerve: Mogoşanu - Paramatti, Blidar, Buşu, Pop, Marquet, Bauza, Ondaan, Sidibe.

Arbitru: C. Popa.