Liga 1: Craiova ajunge la șapte victorii la rând după ce învinge Dinamo cu un penalti discutabil

Universitatea Craiova s-a impus la limită în deplasare la Dinamo București, scor 1-0 în ultimul joc al zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 7 din sezonul 2020/2021.

Singurul gol a fost marcat din penalti de Cicâldău, în minutul 28, un penalti aspru contestat de gazde, care a dus la discuții interminabile pe teren și în afara careului.

Penaltiul a fost dictat de Feșnic în minutul 28, după ce la un corner a avut loc un contact între Puljici și Marius Constantin, un contact așa cum au loc la atâtea zeci și zeci de cornere. Feșnic a arătat punctul cu var, Cicâldău a bătut cu emoții și s-a făcut 1-0, scor care a rămas și până la final.

Reacție dură a lui Mihai Stoica după penaltiul primit de Craiova în derbiul cu Dinamo din Liga 1

Nemec a avut și un gol anulat în minutul 36 pe motiv de offside, iar în partea secundă, oricâte șanse de gol a avut Dinamo, nu a putut străpunge lacătul defensiv al oltenilor.

Este a șaptea victorie la rând a Craiovei, care cu 21 de puncte e de departe favorita la titlu în acest sezon, în timp ce Dinamo rămâne cu doar 5 lungimi, cu trei înfrângeri bifate la rând.

GOOOOL | Dinamo - Universitatea Craiova 0-1. Cicâldău deschide scorul din penalty

Dinamo: Rene - Sorescu - Puljic, Grigore, A. Radu - Gol, Al. Garcia - Mihaiu, B. Valle, Camara - Nemec.

U Craiova: Pigliacelli - Olteanu, Bălaşa, M. Constantin, Bancu - Nistor, Bic, Cicâldău - Bărbuţ, Ivan, Baiaram.

Arbitru: H.Feșnic.

România riscă să nu mai organizeze cele 4 meciuri de la EURO 2020: Anunțul făcut de președintele UEFA