Liga 1: Clinceni și Chindia, egal fără goluri în Ilfov, dar cu un penalti ratat

Academica Clinceni și Chindia Târgoviște au terminat la egalitate, scor 0-0 în prima partidă a zilei de sâmbătă din Liga 1, în etapa cu numărul 3 a stagiunii competiționale 2020/2021.

A fost un meci cu o sarabandă de ocazii la ambele porți, în Ilfov, iar cel mai important eveniment a fost faptul că oaspeții au ratat un penalti în minutul 49 prin Florea, după ce Șerban l-a faultat pe celălalt Șerban, Andrei, din echipa adversă.

Vâlceanu a apărat, iar în minutul 60 a avut mare noroc după ce Dumitrașcu a lovit în bară cu reluarea sa.

Cinci minute mai târziu, Achim a lovit bara transversală, în cea mai mare ocazie fără îndoială a celor de la Academica.

Chindia lui Săndoi face 4 puncte acum, după ce a învins Dinamo etapa trecută, în timp ce Clinceniul are doar două puncte, având două remize la activ, cu Chindia și Sibiu.

Clinceni: Vâlceanu -  Pashov, Jutric, Patriche, Dobrescu -  F. Achim, Cebotaru, M. Şerban, Chandarov - C. Dumitru, Boiciu. Antrenor: Ilie Poenaru.

Chindia: D. Moldovan - Căpuşă, Piţian, C. Dinu, D. Dumitraşcu - Neguţ, P. Iacob, M. Dulca, Grassano - Yameogo, D. Florea. Antrenor: Emil Săndoi.

Arbitru: Ionuţ Coza.