Liga 1: CFR Cluj se impune la Sepsi și reface distanța față de FCSB

CFR Cluj a câștigat în dificila deplasare de la Sepsi OSK, scor 2-0, în a doua partidă a zilei de sâmbătă din Liga 1, în etapa cu numărul 28 din stagiunea competițională 2021/2022.

Primul gol a fost marcat de fundașul și căpitanul ceferist Mario Camora, în minutul 5, cu un șut splendid la vinclu, fără vreo speranță pentru Niczuly, șut de la distanță de la circa 25-30 de metri. Croatul Gabi Debeljuh a închis tabela cu reușita sa din minutul 84.

CFR a jucat după primul gol marcat rapid, eficient, pragmatic, așa cum știm cu toții stilul lui Dan Petrescu, și a ținut așa cum trebuie de rezultat, pentru ca ardelenii să se poată distanța la 11 puncte de FCSB în acest moment, din nou.

Deac chiar putea majora rapid diferența în partea secundă, dar ratarea sa a fost una uriașă. Debeljuh l-a răzbunat însă pe final de joc.

FCSB va evolua duminică seara în fața celor de la Farul, pentru a încerca din nou să se apropie la 4 puncte virtuale pentru play-off.

Sepsi: Niczuly - Radoslav, Ninaj, Mitrea, Dumitrescu- Eder, N. Păun, Aşkovski - Aganovic, Tudorie, Ştefănescu.
Rezerve: Began, Tincu, Ispas, Dragomir, Fulop, Damaşcan, Bărbuţ, Luckassen, Golofca.

CFR Cluj: Hindrich - Cr. Manea, A. Burcă, Graovac, Camora - C. Deac, A. Boateng, Bordeianu - Roger, Neguţ, Dugandzic.
Rezerve: Sava, Ştefan, Yuri, Chipciu, Susici, Păun, Sacko, Petrila, Debeljuh.

Arbitru: A. Chivulete.