Deportivo Alaves, promovare miraculoasă în minutul 130 în La Liga

Gruparea spaniolă Deportivo Alaves a revenit sâmbătă seara în Primera Division după un meci de baraj dramatic în compania celor de la Levante.

Echipa în alb-albastru, fostă finalistă de Cupa UEFA cu Cosmin Contra pe teren, a câștigat cu 1-0 la general finala play-off-ului de promovare cu Levante. Golul decisiv a fost marcat în prelungirile prelungirilor, minutul 130, după un penalti dictat de VAR.

Centralul Maeso a dictat această lovitură de la 11 metri după un henț care s-a observat pe imaginile camerelor VAR. Asier Villalibre a transformat sigur pe el și și-a dus echipa din nou în elită, după un an de exil.

Interesant este că dacă meciul s-ar fi terminat 0-0, nu s-ar fi trecut la loviturile de departajare, căci criteriul în Spania este că ar fi promovat echipa mai bine clasată în sezonul regular, și anume Levante, care a terminat pe 3, la un punct deasupra lui Alaves.

Granada și Las Palmas sunt celelalte două echipe care au promovat în Primera.