David Popovici a cucerit medalia de aur în proba de 200 metri liber din cadrul Campionatului Mondial de natație

David Popovici a cucerit luni seara medalia de aur în proba de 200 metri liber din cadrul Campionatului Mondial de natație de la Budapesta.

Calificat din semifinale cu cel mai bun timp, înotătorul român în vârstă de doar 17 ani a făcut spectacol și în finala de luni seara, fiind la doar o secunda și 21 sutimi de a doborî recordul mondial, care datează de 13 ani!

David Popovici a încheiat cursa cu timpul de 1.43.21 (un nou record mondial la juniori) și și-a trecut în cont primul său titlu mondial din carieră.

"A fost grozav, însă sunt foarte obosit. Această medalie este pentru oamenii de acasă, care au crezut în mine. Mă voi odihni pentru că treaba încă nu este gata, mai am și finala la 100 metri", a spus Popovici după triumful de luni seara.

Podiumul a fost completat de Sunwoo Hwang (Coreea de Sud) - 1.44.47 și Tom Dean (Marea Britanie) - 1.44.98.

Cu această performanța, David Popovici a devenit primul înotător din istoria României care reușește să devină campion mondial.

1:44.40 a fost timpul cu care David Popovici s-a calificat în finală.

Tot în această seară, Robert Glință va concura în finala la 100 metri spate.

În 2021, David Popovici a triumfat în aceeași probă la Campionatul European de natație de la Kazan.