David Popovici a câștigat medalia de aur și în proba de 100 metri liber de la Mondialul de natație (Video)

David Popovici a devenit campion mondial, miercuri seara, și în proba de 100 de metri liber din cadrul Campionatului Mondial de natație de la Budapesta.

Este cea de-a doua medalie de aur câștigată de tânărul înotător român la această ediție a turneului final, după cea de acum doua zile din proba de 200 de metri liber.

Sportivul în vârstă de doar 17 ani a câștigat proba regină a înotului cu timpul de 47.58 secunde, cu doar șase sutimi peste următorul clasat.

David Popovici este campion mondial în proba de 100 m liber de la CM de Înot 2022

"Nu mă așteptam, dar am luptat și am fost pozitiv pe parcursul cursei. Cred că sunt mai mândru de medalia de la 200 de metri liber. E doar începutul, avem foarte mult de muncă în fața noastră. Vă mulțumesc că v-ați uitat", a spus David după finală.

Vezi: David Popovici, după triumful din proba de 100 de metri liber: "Sper că v-am făcut pe toți mândri"

8. Alessandro Miressi 48:31

David a avut un timp de reacție mai bun în finală față de semifinală, când a oprit cronometrul la 47.13, dar timpul scos pe cele două lungimi de bazin a fost sub cel de ieri. A fost îndeajuns însă ca super sportivul nostru să-și întreacă adversarii.

Francezul Maxime Grousset a venit al doilea, în timp ce Liendo Edward a urcat pe ultima treaptă a podiumului.

Din 1973, de la reușita americanul Jim Montgomery, nu s-a mai întâmplat ca un sportiv să devină campion mondial atât la 100 de metri liber, cât și la 200 de metri liber.