Camerun începe cu dreptul Cupa Africii pe Națiuni

Camerun, țara gazdă a Cupei Africii pe Națiuni, ediția 2022, a început cu dreptul în ediția pe care o găzduiește între 9 ianuarie și 6 februarie.

Gruparea în galben, roșu și verde a dispus în primul meci din grupa A de selecționata Burkinei Faso, scor 2-1, la Yaounde.

Burkina Faso a fost echipa care a început mai bine și a marcat un gol frumos prin Sangare, jucător din Ligue 2 de la Rouen, care a profitat de ieșirea greșită a portarului Onana, de la Ajax.

Cei din Camerun au întors soarta partidei prin două penaltiuri primite (corect), ambele fiind executate cu sânge rece de Aboubakar, în minutele 40 și 45.

Același Aboubakar de la Al Nasr a avut și un gol anulat pe motiv de offside prin VAR în minutul 60.

Burkina Faso s-a chinuit toată repriza secundă să egaleze, dar gazdele au fost mai puternice.

Tot duminică mai are loc și un alt meci din grupa A, de la ora 21, între Etiopia și Insulele Capului Verde.