Rapid București a pierdut un amical cu o echipă de liga a treia. Giuleștenii au vrut să iasă de pe teren

Rapid a fost învinsă duminică în primul amical din cadrul cantonamentului din Turcia de o grupare de Liga a III-a.

A fost 2-1 pentru formația pe nume Diyarbakir, la capătul unui meci plin de nervi și tensiune. Practic a fost un eșec în fața unei echipe de amatori de liga a treia, cu Rapid marcând doar prin Adrian Bălan în minutul 8.

Turcii au marcat golurile lor după pauză, prin Bilal, în minutul 69, şi Baran Asik, în minutul 83.

La golul doi, rapidiștii au reclamat un flagrant fault în atac, s-au oprit în mijlocul fazei, însă adversarii au marcat fără să le pese de protestul românilor. Giuleștenii au vrut după acest gol să iasă de pe teren și să nu mai continuie partida.

Următorul meci al Rapidului va avea loc pe 11 ianuarie, contra lui Samsunspor.

Antrenorul Mihai Iosif a folosit următoarele formule de joc:

Prima repriză – Rapid: Drăghia – Goge, Săpunaru, Ignat, Demici – Albu, Pănoiu, Sefer, Ilie – Bălan, Despa.

A doua repriză – Rapid: Drăghia – Stănici, Dandea, Dr. Grigore, Florică – Crepulja, R. Moise, Stahl, Alami – A. Dumitrescu, Marzouk.