Ana Bogdan, eliminată de la Roland Garros de Sofia Kenin. Sportiva noastră a făcut un meci bun

Ana Bogdan a fost eliminată în turul 2 de la Roland Garros de campioana de la Australian Open 2020, Sofia Kenin.

Sportiva noastră a jucat de la egal la egal cu favorita numărul 4, dar a fost învinsă cu 3-6, 6-3, 6-2.

Revenita după o accidentare suferită la Praga, Ana Bogdan a jucat fenomenal în primul set, pe care l-a câștigat cu 6-3 în 35 de minute.

Apoi, în setul secund, Kenin a preluat controlul partidei și a reușit să se impună cu un break în față.

În setul decisiv, Ana a acuzat problemele fizice cauzate de perioada de inactivitate și acest lucru s-a văzut.

Problemele au apărut în general pe al doilea serviciu, dar și la retur. Meciul a fost însă destul de echilibrat, iar Ana părăsește proba de simplu cu fruntea sus.

După parcursul de la Roland Garros, Ana Bogdan a urcat 5 locuri în ierarhia LIVE și a ajuns pe 88.

Ea primește, de asemenea, și un cec în valoare de 84 de mii de euro.