Ana Bogdan abandonează cu ochii în lacrimi la Praga. Irina Begu se califică în sferturi după un meci nebun

Ana Bogdan a fost nevoită să abandoneze în timpul meciului cu Kristyna Pliskova, din sferturile de finală de la Praga.

Sportiva noastră s-a accidentat în timpul primului set la piciorul stâng, când conducea cu 5-2.

"Nu pot să stau! Nu pot să stau!", a spus Ana Bogdan cu ochii în lacrimi, vizibil afectată.

Organizatorii au adus un scaun cu rotile pentru a o ajuta să părăsească terenul, dar până la urma Ana a ieșit pe propriile picioare.

Accidentarea a venit într-un moment cum nu se putea mai prost, când Ana părea că are meciul în mână.

La final, Kristyna Pliskova a venit și a consolat-o și i-a urat succes și recuperare rapidă.

Irina Begu s-a calificat în sferturi la Praga după un meci nebun

Irina Begu a ajuns în sferturile de la Praga după ce a trecut de Leonie Kung, scor 6-7 (3), 7-5, 7-6 (7).

Primul set s-a disputat aseară, dar meciul a fost oprit din cauza întunericului.

La reluare, Irina a câștigat setul secund și părea că are o misiune facilă în decisiv. A condus cu 5-2, dar ocupanta locului 157 WTA a revenit și a dus setul la tie-break.

Aici, Irina a salvat trei mingi de meci, iar apoi a obținut victoria.

În sferturile de finală, Irina va juca tot astăzi contra lui Sorribes Tormo.