Noua administraţie de la Washington proiectează o transformare rapidă a arhitecturii relaţiilor internaţionale şi mediului de securitate, iar în faţa acestor schimbări dinamice România trebuie să se adapteze rapid şi să-şi construiască o poziţie solidă şi proactivă, afirmă preşedintele interimar al Partidului Naţional Liberal, Cătălin Predoiu, după criticile la adresa României, pentru anularea alegerilor prezidenţiale, formulate de vicepreşedintele SUA J.D. Vance.
„Stabilitatea internă este esenţială pentru a putea găsi cele mai bune căi de a ne reprezenta şi apăra interesele, rămânând ancoraţi în parteneriatele noastre euroatlantice, ca ţară membră a UE şi NATO. Păstrarea şi prezervarea valorilor democratice şi întărirea democraţiei reprezintă garanţia libertăţii cetăţenilor”, spune Predoiu.
El subliniază şi că este limpede din declaraţiile Administraţiei Trump că statul român trebuie să facă mai mult pentru a explica ceea ce s-a întâmplat cu ocazia alegerilor prezidenţiale de anul trecut.
„Sunt convins că diplomaţia noastră formală şi informală va găsi cele mai bune mijloace pentru a dezvolta acest demers de clarificare cu succes. Interesul nostru este în desfăşurarea unor alegeri libere, corecte, integre, legale şi transparente”, a mai spus Predoiu.
El a predat și pentru dezvoltarea de proiecte cu SUA, care să fie reciproc avantajoase.
„În acelaşi timp, în paralel cu proiectele noastre de dezvoltare bazate pe fonduri europene, este important să identificăm proiecte care pot fi reciproc avantajoase pentru SUA şi România, aşa cum am discutat cu ocazia întâlnirii pe care am avut-o anul trecut la Washington cu senatorul Marco Rubio, actualul secretar de stat al Departamentului de Stat, respectiv pentru dezvoltarea Parteneriatului Strategic cu SUA”, conchide Predoiu.
Noul vicepreşedinte american J.D. Vance a dat vineri anularea alegerilor prezidenţiale în România drept cel mai bun exemplu, într-un discurs la Conferinţa Securităţi de la Munchen (MSC), în Germania, al „ameninţării din interior, retragerii Europei din cele mai fundamentale valori ale sale”, relatează Reuters.
„România a anulat rezultatele alegerilor prezidenţiale pe baza suspiciunilor firave ale unui serviciu de informaţii şi a presiunii enorme din partea vecinilor continentali”, a afirmat el.