Singura centrală nucleară din Bulgaria, cea de la Kozlodui, a anunţat că îşi va reduce capacitatea cu 12% începând de vineri, din cauza nivelului scăzut al apelor Dunării.
Această măsură legată de reducerea puterii unui bloc energetic din cauza condiţiilor meteorologice şi hidrologice extreme se aplică pentru prima dată în istoria de 52 de ani de funcţionare a centralei bulgare, relatează Reuters şi BTA.
Centrala nucleară de la Kozlodui, care asigură 35% din necesarul de energie electrică al Bulgariei, exploatează două reactoare de fabricaţie sovietică de câte 1.000 MW – unităţile 5 şi 6.
De vineri, se va reduce capacitatea unităţii 5 cu 120 MW pentru a asigura funcţionarea în condiţii de siguranţă a centralei.
Decizia a fost luată din cauza „scăderii critice şi fără precedent a nivelului apei din Dunăre”, a declarat compania care administrează centrala.
Apa scăzută la niveluri record a redus deja producţia de energie nucleară din Ungaria şi cea hidroelectrică din Serbia. Săptămâna trecută, şi la Cernavodă s-a oprit complet centrala din cauza nivelului scăzut al Dunării. România a declarat stare de alertă sporită la nivel naţional în sectorul energetic pentru întreaga lună august. Bulgarii păreau că stau mai bine.
O echipă înfiinţată la Kozlodui în luna iulie a pus în aplicare procedurile necesare pentru a asigura funcţionarea sigură şi fiabilă a centralei în cazul unei scăderi prelungite a nivelului fluviului.
Până în prezent, centrala nucleară Kozlodui a funcţionat fără modificări ale programului, fiind luate măsuri suplimentare în legătură cu nivelul fără precedent de scăzut al Dunării.
Acum însă şi bulgarii sunt nevoiţi să scadă producţia.
Grupul de lucru constituit la Kozlodui analizează toate opţiunile posibile pentru asigurarea funcţionării centralei, acordând o atenţie specială instalaţiilor staţiei de pompare de pe mal, elaborează în mod continuu soluţii tehnice pentru optimizarea funcţionării pompelor de pe mal, a sistemelor de răcire ale unităţilor energetice, a depozitului de combustibil uzat şi a întregului complex hidrotehnic şi monitorizează şi controlează în permanenţă funcţionarea instalaţiilor.
