Președintele Nicușor Dan va avea o discuție, vineri, la Palatul Cotroceni, cu reprezentanții magistraților privind propunerile Guvernului de modificare a vârstei și cuantumului pensiilor acestei categorii profesionale.
Ministrul Justiției, Radu Marinescu, a anunțat joi că profesioniștii din Justiție sunt invitați la Cotroceni pentru o discuție privind propunerile de modificări legislative care privesc magistrații.
"Mâine (n.r. - vineri) suntem invitați la Palatul Cotroceni pentru a purta discuții pe acest aspect. Coaliția deja a comunicat că orice proiect final va trebui să reflecte voința și opinia întregii coaliții. A face propuneri este în competența prim-ministrului. Am făcut aceste propuneri. Suntem invitați la o discuție constructivă și vom face acest lucru", a declarat Marinescu.
Miercuri, președintele Nicușor Dan a menționat că dorește o discuție cu toții factorii interesați de subiectul pensiilor magistraților.
"Mă interesează subiectul ăsta - calitatea actului de justiție dintr-o țară e foarte important, deci în zilele imediat următoare vor avea loc discuții cu toții reprezentanții magistraților, ministrul Justiției, prim-ministrul, toată lumea, astfel încât o dată pentru totdeauna să închidem acest subiect și să existe predictibilitate în meseria asta de magistrat", a spus Nicușor Dan, care a arătat că este total aberant ca în legea actuală pensia pe care o ia magistratul care alege să iasă din sistem să fie cât salariul.
Totodată, Nicușor Dan a declarat că din analiza a 74 de cereri de pensionare ale magistraților care i-au fost trimise rezultă o întrebare către CSM: ce este cu această debandadă?, menționând că majoritatea cererilor nu indică o dată precisă de pensionare.
Reacții au venit și din partea magistraților.
Patru asociații profesionale ale magistraților au susținut că proiectul de modificare a condițiilor de pensionare reprezintă o "tentativă de modificare iresponsabilă și lipsită de loialitate constituțională' și au respins 'campania constantă de denigrare, decredibilizare a sistemului judiciar", care are ca scop "destabilizarea violentă și ireversibilă a puterii judecătorești".
Asociațiile profesionale ale magistraților au solicitat judecătorilor de la instanța supremă să aibă în vedere sesizarea Curții Constituționale pentru controlul legii înainte de promulgare, iar CSM să convoace adunările generale ale magistraților pentru a dezbate acest proiect. De asemenea, s-a solicitat președintelui CSM să sesizeze CCR cu privire la conflictul juridic de natură constituțională între puterile statului.
Asociația Forumul Judecătorilor din România este de părere că propunerile Guvernului de modificare a vârstei și cuantumului pensiilor ar putea determina pensionarea sau demisia imediată a peste 1.000 de judecători și procurori.