Pentagonul intenționează să creeze o legătură specială de telecomunicații între scutul antirachetă de la Deveselu, comandamentul forțelor navale SUA din Europa și baza americană de la Wiesbaden, Germania.
Conform anunțului pe care Departamentul american al Apărării l-a publicat pe platforma electronică de achiziții publice, Statele Unite intenționează, prin intermediul DISA, să creeze linii speciale de telecomunicații între Deveselu și Capodichino (Italia), dar și între Deveselu și Wiesbaden (Germania).
La Capodichino, lângă Napoli, se află sediul forțelor navale ale SUA din Europa și al Flotei a 6-a a marinei americane din Marea Mediterană.
Baza din Wiesbaden este folosită în prezent de NATO pentru asistență militară acordată Ucrainei și pregătirea militarilor ucraineni.
Autoritatea subcontractantă este Defense Information Systems Agency (DISA) - Agenția de Sisteme Informaționale a Departamentului Apărării al SUA, care se ocupă de stabilirea, desfășurarea și securizarea liniilor de comunicații speciale ale Statelor Unite.
De asemenea, DISA a publicat un anunț similar de intenție pentru realizarea de legături de telecomunicații speciale între baza de la Redzikowo, din Polonia - unde recent a fost inaugurat un scut antirachetă similar celui de la Deveselu - și bazele americane de la Ramstein și Wiesbaden, din Germania.
Scutul antirachetă, sistem denumit Aegis Ashore, include baza de la Redzikowo din Polonia, distrugătoare ale marinei americane cu baza în portul spaniol Rota şi un radar de avertizare timpurie situat în oraşul turc Kurecik.
NATO afirmă că scutul de apărare antirachetă este menit să protejeze cetăţenii, teritoriul şi forţele europene împotriva atacurilor cu rachete balistice.
Aproximativ 200 de militari sunt staţionaţi la cele două situri de interceptare din Polonia şi România, baza de la Deveselu fiind operaţională din 2016.