Ministrul Sănătăţii, Vlad Voiculescu, a declarat luni că testele din salivă pentru şcoli trebuie achiziţionate de Ministerul Educaţiei.
„Testele din salivă sunt foarte uşor de folosit, sunt deja aprobate în România. ANMDR a aprobat mai multe teste în România. Achiziţia, dacă vorbim de şcoli, trebuie făcută de către Ministerul Educaţiei. Ministerul Sănătăţii nu are, conform legii, nici această atribuţie, nici această responsabilitate de a face achiziţii pentru şcoli”, a spus Voiculescu la Parlament.
El a subliniat că aceste teste din salivă nu au precizia testelor antigen, dar a punctat că sunt un „filtru”.
„Sunt un filtru. Sunt mult mai puţin invazive, dar sunt un filtru care este de folos”, a explicat ministrul Sănătăţii.
Întrebat dacă testele din salivă ar putea fi achiziţionate până la sfârşitul lunii iunie, când se termină anul şcolar, el a răspuns:
„În principiu, achiziţia poate să meargă relativ repede. Cred că într-o lună de zile se pot organiza lucrurile în aşa fel încât să existe aceste teste”.
Citește articolele zilei pe SpotMedia.ro:
- Cum ne salvăm copiii? „Aș vedea un program național de bună ‘infectare’” – Interviu Video cu prorectorul Universității București
- Ce salarii și sporuri încasează, lunar, funcționarii de la Primăria Sectorului 6
- Când e bine să te vaccinezi dacă ai avut COVID-19, în funcție de tratamentul urmat
- Cum a cheltuit Primăria Capitalei peste 3,5 milioane de euro din banii bucureștenilor pentru un spital care nu se va mai construi