Șezlonguri speciale pe plajă, la malul mării, rezervate pentru persoanele cu dizabilități - propunere USR PLUS

Șezlonguri speciale pe plajă, la malul mării, rezervate pentru persoanele cu dizabilități - propunere USR PLUS
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

USR PLUS vrea ca persoanele cu dizabilități să aibă acces mai ușor pe plajă și în apă. În acest sens, senatorul Remus Negoi a depus o inițiativă legislativă prin care să li se asigure un număr minim de șezlonguri de plajă, lângă luciul de apă.

În schimb, în funcție de numărul de șezlonguri rezervate, utilizatorii vor beneficia de reduceri la chiria plătită către administratorul plajei.

Potrivit proiectului, operatorii economici sau administrațiile publice locale care dețin sau gestionează plaje amenajate pentru agrement vor rezerva pentru persoanele cu dizabilități 4% din numărul total, dar nu mai puțin de 2 șezlonguri pe primul rând spre luciul apei, pe toată durata sezonului estival.

Totodată, vor amenaja o cale de acces către acestea, potrivită scaunelor rulante. Amenajările de acces vor fi efectuate din materiale ecologice, ușoare, astfel încât să nu existe un impact negativ asupra mediului înconjurător.

Amenajarea accesului pentru persoane cu dizabilități va facilita și accesul părinților cu copii în cărucior, precum şi al vârstnicilor care se deplasează ajutați de bastoane, spune senatorul.

„Este nevoie să corelăm reglementările Uniunii Europene cu legislația noastră. În acest moment, plajele din România nu sunt conforme Deciziei nr. 48/2010 a Consiliului Uniunii Europene.

În România nu există alei special amenajate care să permită accesul persoanelor cu dizabilități care ar dori să meargă la plajă. Mai mult, accesul la luciul de apă al persoanelor cu dizabilități este deosebit de dificil, în foarte puține cazuri fiind amenajate căi de acces pentru ei”, declară Remus Negoi.

De asemenea, spune el, este de remarcat și faptul că mulți turiști străini ocolesc litoralul românesc tocmai din cauza lipsei infrastructurii pentru accesul pe plajă pentru persoanele cu dizabilități sau al cărucioarelor pentru copii.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇