Un fan român a supărat-o pe Kvitova în timpul meciului cu Sorana Cîrstea: "A fost urât, m-a deranjat ce a făcut"

Sorana Cîrstea a fost eliminată în semifinalele turneului de la Miami de Petra Kvitova, scor 5-7, 4-6, iar în timpul meciului un fan român a supărat-o pe sportiva din Cehia.

Susținător al Soranei, suporterul prezent la meciul de la Miami a urlat din tribune la fiecare greșeală, inclusiv atunci când cehoaica făcea greșeli la primul serviciu. Kvitova nu a suportat și, la un moment dat, a făcut un gest dezaprobator, iar la finalul partidei a vorbit despre suporterul din România.

Kvitova a spus că au deranjat-o gesturile sale și că "a fost urât ce a făcut", deși înțelege până la un punct că îi făcea galerie Soranei Cîrstea.

„Atunci când mi-am pierdut serviciul, un fan a urlat la mine, nu fost frumos! Știu că îi făcea galerie Soranei, dar a fost urât, m-a deranjat ce a făcut. Până la urmă îmi asum (n.r. – pierderea game-ului). Mi-am spus că e un singur game și că pot reveni dacă îmi voi recăpăta concentrarea”, a declarat Petra Kvitova după ce a eliminat-o pe Sorana Cîrstea. Românca a condus cu 5-2, apoi cu 5-3 și 40-15, dar a cedat șapte game-uri consecutive.

Deși reacțiile fanului român i-au lăsat un gust amar, Petra a fost impresionată de jocul Soranei: „Mereu e greu să joci cu Sorana! Am avut multe dueluri și m-a învins în turneele de Grand Slam! Acum mi-am spus: ‘Nu suntem la un Grand Slam, așa că am o șansă (n.r. – rânde)’. Meciul trecut am învins-o la Cincinnati și cred că acest lucru a contat pentru moralul meu, chiar și când eram condusă cu 5-2 în primul set. Ea a jucat excelent! A făcut un turneu și un meci grozav astăzi. A avut mingi de set, dar după ce am întors scorul s-au schimbat datele problemei. Am fost mai încrezătoare, iar Sorana a început să se clatine. În setul al doilea a fost suficient break-ul pe care l-am făcut, dar nu mi-a fost ușor să mă impun”, a mai spus Kvitova, care se va lupta pentru trofeul de la Miami cu Elena Rybakina (Kazahstan, 7 WTA).