Surpriză în tenisul românesc: Horia Tecău și-a dat demisia

Surpriză în tenisul românesc: Horia Tecău și-a dat demisia
Sprijină jurnalismul independent
Donează acum

Horia Tecău a decis să își încheie mandatul de căpitan al echipei feminine de Billie Jean King Cup, după mai bine de trei ani la conducere.

Anunțul a fost făcut pe rețelele sociale, unde fostul campion la dublu a transmis un mesaj de recunoștință, fără a explica motivele retragerii.

”Am încheiat cu recunoștință rolul de căpitan al echipei Billie Jean King Cup. O experiență valoroasă, plină de colaborări cu oameni extraordinari. Vă mulțumesc celor care ați fost aproape!”, a scris Tecău.

Tecău a preluat echipa în primăvara lui 2022, înaintea confruntării cu Polonia, pierdută de România cu 4-0, rezultat care a trimis formația la baraj pentru rămânerea în grupa de elită.

În 2024, sub comanda lui, România a ajuns la turneul final de la Malaga, dar a fost eliminată în optimi de Japonia, scor 2-1. Atunci, lotul a inclus jucătoare precum Jaqueline Cristian, Ana Bogdan, Gabriela Ruse, Anca Todoni și Monica Niculescu.

Anul 2025 a fost mult mai dificil. Cu o echipă aflată în plin proces de schimbare și întinerire, România a cedat ambele meciuri din grupa A a calificărilor: 0-3 cu Japonia și 0-3 cu Canada.

Diferența de experiență și nivel de joc a fost clară, iar jucătoarele tricolore nu au reușit să facă față adversarelor.


În fiecare zi scriem pentru tine. Dacă te simți informat corect și ești mulțumit, dă-ne un like. 👇