Rapid București, eliminată din Champions League, după un eșec usturător

Gruparea vicecampioană a României la handbal feminin, Rapid București a pierdut meciul decisiv care o putea califica în optimile Ligii Campionilor, pe teren propriu, în dauna danezelor de la Esbjerg.

Deși puteau profita de o conjunctură excepțională, cu Ferencvaros pierzând ultimele 2 meciuri din grupă, și cu o partidă acasă care o putea duce ușor în optimi, Rapid a pierdut lamentabil acasă la Mioveni duelul cu gruparea scandinavă.

După 10-14 la pauză, rapidistele au pierdut destul de clar și partea secundă, scorul final fiind unul categoric, 24-33.

Pentru a se califica în play-off, Rapid trebuia să o bată pe Esbjerg, altă opțiune nu exista, mai ales că rezultatele de sâmbătă au evoluat în favoarea echipei vișinii, după ce rivala pentru locul 6 Ferencvaros a pierdut la limită, 24-25, în fața lui Metz. În meciul tur, Esbjerg a câștigat cu 30-28.

Reamintim că tot duminică, CSM București a fost învinsă de o altă formație din Danemarca, Odense, scor 29-25. Măcar Neagu și compania sunt calificate în optimi, urmând să evolueze cu Krim Ljubljana, iar mai apoi cu Metz în sferturi.