Presa maghiară, despre victoria FCSB din meciul cu echipa finanțată de Guvernul Ungariei

Presa maghiară a urmărit cu interes finala Cupei României, dintre FCSB și Sepsi OSK, echipă finanțată de Guvernul Ungariei.

Jurnaliștii de la cel mai important ziar de sport din țara vecină, Nemzeti Sport, au scris pe larg atât înainte cât și după meci.

Ei au susținut că înfrângerea lui Sepsi este cauzată de faptul că FCSB a avut zile libere, în timp ce echipa covăsneană a jucat la foc automat.

"Sepsi OSK a plătit prețul marșului forțat din ultimele 10 meciuri și nu a mai putut ține pasul cu FCSB, care s-a odihnit în ultimele 10 zile. Prima repriză a fost echilibrată, însă fără ocazii. Jucătorii lui Sepsi au forțat FCSB să joace cu mingi lungi și inexacte.

După pauză, FCSB a câștigat din ce în ce mai des duelurile cu Sepsi și a tras tot mai des la poarta lui Niczuly Roland. Trofeul a ajuns, după cinci ani, al fostei Steaua", a scris Nemzeti Sport.

FCSB a câștigat Cupa României după ce a învins Sepsi OSK cu 1-0, prin golul lui Dennis Man.