Manchester City se distrează cu rivala United, care nu l-a avut pe Ronaldo pe teren

Manchester City a distrus pe marea sa rivală din oraș Manchester United, scor 4-1, în runda curentă de Premier League.

Profitând de lipsa lui Cristiano Ronaldo, indisponibil din cauza unei accidentări, gruparea lui Pep Guardiola a avut un real galop de sănătate pe City of Emirates Stadium.

De Bruyne și Mahrez au marcat fiecare câte două goluri, în minutele 5 și 28 pentru belgian, respectiv 68 și 90 pentru algerian. Singurul gol al diavolilor a fost bifat de Jordan Sancho, în minutul 22.

Este a doua victorie directă în acest sezon, după 2-0 pentru City pe Old Trafford în tur.

Cetățenii se duc acum la 6 puncte avans față de Liverpool, care are un joc mai puțin. United a coborât pe 5, în afara locurilor de Champions League, după ce Arsenal a învins tot duminică la Watford, scor 3-2.

Manchester City: Ederson – Walker, Stones, Laporte, Cancelo – Rodri, De Bruyne, Bernardo – Mahrez, Grealish, Foden.

Manchester United: De Gea – Wan-Bissaka, Lindelof, Maguire, Telles – McTominay, Fred, Pogba – Fernandes, Sancho, Elanga.