Lovitură financiară dată de Simona Halep, după accederea în sferturi la Australian Open

Simona Halep se alege cu o sumă de bani importantă după accederea în sferturile de finală ale turneului de Grand Slam de la Australian Open.

Ea a obținut biletele acestei calificări după ce a învins-o duminică pe Iga Swiatek, scor 3-6, 6-1, 6-4, după circa două ore de tenis spectacol.

Cum explică Iga Swiatek înfrângerea din partida cu Simona Halep: Nu am putut să dau nicio replică

După joc, românca de 29 de ani şi-a asigurat un cec cu o sumă importantă de bani după această reușită, e vorba de 403.463 de dolari. Simona o va înfruntă în sferturi pe Serena Williams, campioană de șapte ori la Melbourne.

Românca născută la Constanța a mai jucat o singură finală aici, în 2018, pierdută la Caroline Wozniacki.

Simona Halep: "It means a lot" press conference (4R) | Australian Open 2021

Fondul de premiere la Australian Open 2021 depășește suma de 71 de milioane de euro.

Simona Halep scrie o nouă filă în cartea de istorie a tenisului, după victoria cu Swiatek

Presa internațională, la picioarele Simonei Halep, după calificarea în sferturile turneului de la Antipozi