Simona Halep se califică în sferturi la Wimbledon după o lecție de tenis

Simona Halep s-a calificat în sferturile de finală de la Wimbledon după o partidă de excepție făcută în meciul cu Paula Badosa.

Sportiva noastră ne-a adus aminte de cel mai bun tenis al său prin victoria cu 6-1, 6-2, care a fost o adevărată lecție predată jucătoarei din Spania.

Simona a început foarte concentrată și a "hăituit-o" pe Badosa cu loviturile sale superbe, unghiurile minunate, dar și cu o agresivitate cum de mult nu am mai văzut.

În plan defensiv, Simona a fost de asemenea la înălțime, iar pe chipul Badosei se putea citi adesea că își pune întrebări despre modul în care românca reușește să scoată chiar până și mai cele mai periculoase lovituri.

Simona a avut nevoie așadar de doar 24 de minute pentru a câștiga primul set, iar în actul secund Badosa a forțat puțin, dar românca a continuat să joace la înălțime și a ajuns astfel în faza următoare după o partidă care ne arată că este tot mai aproape de forma din urmă cu ceva timp.

Pentru Simona aceasta a fost a doua victorie în tot atâtea partide cu Paula Badosa.

Fosta lideră mondială se va duela în sferturi cu americanca Amanda Anisimova (25 WTA), pe care o conduce cu 2-1 la meciuri directe.

Partida din sferturile de finală va avea loc miercuri, la o oră care nu a fost stabilită momentan de organizatori.

Aceasta a fost a 11-a victorie la rând pentru jucătoarea noastră pe iarba de la Wimbledon. La precedenta apariție la Wimbledon, Simona a câștigat turneul în 2019.

SIMONA HALEP - PAULA BADOSA 6-1, 6-2

20:15 - Victorie! Simona e în sferturile de finală!

20:11 - Game la zero pentru Simona, iar victoria e tot mai aproape!

20:09 - Break pentru Simona, care continuă jocul încântător!

20:05 - Simona joacă excepțional, prinde unghiuri minunate și scorul este 3-2!

20:01 - Simona ratează trei mingi de break și scorul este 2-2.

19:51 - Simona salvează o minge de break și conduce cu 2-1.

19:45 - Badosa se impune într-un game complicat și oprește seria Simonei.

19:42 - Game la zero pentru pentru Simona, care practică cel mai bun tenis din ultimii ani.

19:38 - Simona defilează pe teren, profită de prima minge de set și are 6-1!

19:34 - Game la zero pentru Simona, care joacă perfect!

19:31 - Break la zero pentru Simona, scorul este 4-1

19:29 - Game solid pentru Simona și scorul este 3-1.

19:24 - Simona face break și scorul este 2-1.

19:20 - Game solid pentru Simona, iar scorul este 1-1.

19:17 - Badosa începe meciul cu un game la zero!

19:15 - A început meciul!

19:12 - Meciul va începe cu Badosa la serviciu!

Paula Badosa ocupă locul 4 WTA, iar Simona este pe 18.