Simona Halep a câștigat finala de la Roma. Pliskova a abandonat când era condusă clar

Simona Halep a câștigat turneul de la Roma după ce Karolina Pliskova a abandonat din cauza unei accidentări la spate când era condusă cu 6-0, 2-1.

Primul set a fost de-a dreptul fascinant, iar Simona a facut o demonstrație de forță deși pierduse ultimele două meciuri cu Pliskova.

Simona s-a impus în primul set în doar 20 de minute în care a jucat fabulos, a prins numeroase lovituri de pus in ramă, în timp ce Pliskova părea neputincioasă.

Simona a servit excelent în primul set, având un procentaj de 77% al punctelor câștigate.

De asemenea, Simona a fost foarte curajoasă și pe returul Pliskovei, care este principala armă a sportivei din Cehia în general.

Pliskova a fost anihilată de jocul Simonei, iar după terminarea primului set a acuzat dureri lombare. După încă trei game-uri, Pliskova a decis să abandoneze.

După victoria din această finală, Simona și-a asigurat un cec in valoare de 205.190 de euro.

Pentru Simona urmează câteva zile de pauză, iar de săptămâna viitoare va concura la Roland Garros.

Turneul de la Roma este al treilea la rând pe care Simona îl câștigă, după Dubai și Praga.

SIMONA HALEP - KAROLINA PLISKOVA 6-0, 2-1

16:07 - Pliskova abandonează! Simona e noua camioană de la Roma!

16:07 - Simona face break și trece din nou în avantaj!

16:04 - Pliskova face rebreak și câștigă primul game din această partidă!

16:04 - Două mingi de rebreak pentru Pliskova.

16:01 - Simona pornește ca din tun și în setul secund, cu un break!

16:00 - Două mingi de break pentru Simona!

15:58 - A început setul secund cu Pliskova la serviciu!

15:57 - Pliskova are probleme medicale la spate și cere ajutorul fizioterapeutului!

15:56 - Simona câștigă primul set cu 6-0! Joc excepțional din partea sportivei noastre, care ne aduce aminte de finala de la Wimbledon!

15:56 - Două mingi de set pentru Simona!

15:52 - Simona face break la zero, are 5-0 și e servește acum pentru câștigarea primului set!

15:52 - Simona are 40-0 pe serviciul Pliskovei în acest game! Perfecțiunea e aici!

15:51 - Revenire fabuloasă! Simona întoarce de la 0-40, câștigă 5 puncte la rând și are 4-0!

15:48 - Pliskova e mai agresivă în acest game și are 40-0 pe serviciul Simonei.

15:46 - Dublă greșeală pentru Pliskova, iar Simona mai face un break și are 3-0!

15:45 - Minge de break pentru Simona Halep!

15:42 - Simona e foarte motivată, lovește excelent și are 2-0!

15:40 - Start bun pentru Simona și la serviciu, are 40-15 în acest game!

15:39 - Simona începe foarte bine, lovește precis și face break în primul game!

15:38 - Simona are minge de break în startul meciului!

15:36 - A început meciul!

15:33 - Meciul va începe cu Pliskova la serviciu.

15:29 - Cele două jucătoare au intrat pe teren.

Simona ocupă locul 2 în clasamentul WTA, iar Pliskova este pe 4.

Scorul întâlnirilor precedente este 7-4 în favoarea Simonei Halep.