Simona Halep se califică în finala de la Roma după o victorie superbă cu Garbine Muguruza

Simona Halep s-a calificat în finala turneului de la Roma după ce a învins-o superb pe Garbine Muguruza.

Sportiva noastră a trecut de iberică în trei seturi, scor 6-3, 4-6, 6-4.

Mult mai proaspătă din punct de vedere fizic, Simona a dorit să pună stăpânire pe joc încă de la început și acest lucru i-a ieșit.

Simona și-a asumat multe riscuri deși a avut în față o adversară foarte puternică, a încercat lovituri câștigătoare și a trimis mereu lung și puternic în așa fel încât să o țină sub presiune pe Muguruza.

Primul set a fost astfel la discreția Simonei, care s-a distanțat rapid la 4-1, iar apoi a câștigat setul cu 6-3.

Muguruza a acuzat dureri lombare după ce a pierdut primul set, dar apoi a continuat meciul.

Setul secund a fost ceva mai echilibrat, dar Simona a făcut 4-2 și părea că e foarte aproape de finală. Totuși, Muguruza a luat patru game-uri la rând și adus meciul în decisiv.

În setul decisiv, Simona a trecut peste probleme, a început in forță și a făcut 5-1, dar apoi a urmat un nou moment de cădere. Totuși, Simona a încheiat meciul cu un break și s-a calificat în finală pentru a treia oară în carieră.

În cealaltă semifinală se întâlnesc Marketa Vondrousova și Karolina Pliskova, duminică de la ora 17:00.

Finala turneului de la Roma e programată luni, la ora 15:30, în direct pe SpotMedia.ro.

Pentru calificarea în finala de la Roma, Simona și-a asigurat un cec in valoare de 150 de mii de euro. Victoria din finală i-ar aduce 205.190 de euro.

LIVE SIMONA HALEP - GARBINE MUGURUZA 6-3, 4-6 6-4

15:25 - Victorie!!! Simona se califică în finală!!!

15:24 - Două mingi de meci pentru Simona!!!

15:23 - 30-0 pentru Simona pe serviciul Muguruzei!

15:20 - Muguruza face break la zero și e doar la un game distanță de Simona!

15:18 - Muguruza își face serviciul, iar Simona servește acum pentru calificarea în finală!

15:16 - Simona revine de la 0-30 și scorul se face 30-30!

15:13 - Muguruza face break și scorul este 5-2! Suspansul se prelungește!

15:12 - Două mingi de break pentru Muguruza.

15:09 - Simona face break, are 5-1 și acum servește pentru câștigarea meciului!

15:08 - Simona are 40-15 pe serviciul Muguruzei!

15:05 - Muguruza face break și scorul este 4-1.

15:05 - Minge de break pentru Muguruza după ce Simona a avut 40-15.

15:00 - Break pentru Simona și scorul este 4-0!

14:58 - Simona ratează patru mingi de break, dar mai obține una!

14:53 - Game fără emoții pentru Simona, care a preluat controlul asupra partidei!

14:50 - Simona face break și are 2-0 în setul decisiv!

14:49 - Două mingi de break pentru Simona!

14:45 - Simona salvează o minge de break și incepe cu dreptul setul decisiv!

14:44 - Minge de break pentru Muguruza!

14:40 - A început setul decisiv cu Simona la serviciu!

14:37 - Muguruza revine de la 4-2 și trimite meciul în decisiv!

14:36 - 40-0 pentru Muguruza în acest game!

14:33 - Simona se grăbește, iar Muguruza face break și conduce cu 5-4. Acum servește pentru a duce meciul în decisiv!

14:32 - Minge de break pentru Muguruza!

14:30 - Muguruza își face serviciul, scorul este 4-4, iar acum Simona trece la serviciu.

14:27 - Simona ratează o minge de break. Muguruza are acum minge de 4-4.

14:20 - Muguruza face break și scorul este 4-3 pentru Simona.

14:19 - Muguruza are 40-0 pe serviciul Simonei.

14:18 - Simona face break și are 4-2.

14:17 - Minge de break pentru Simona!

14:15 - Muguruza câștigă un nou punct cu fileul, spre nemulțumirea Simonei: "Las-o băi, dar de câte ori?", a strigat sportiva noastră.

14:12 - Simona se apără fenomenal, dar totuși Muguruza face rebreak și scorul este 3-2.

14:12 - Minge de rebreak pentru Muguruza!

14:09 - Simona face break după o dublă greșeală a Muguruzei și scorul este 3-1!!!

14:08 - Minge de break pentru Simona după o defensivă de excepție!

14:04 - Simona salvează o minge de break și conduce cu 2-1!

14:03 - Minge de break pentru Muguruza!

14:01 - Muguruza își face serviciul fără emoții și scorul este 1-1.

13:58 - Simona își face serviciul in primul game din setul secund. Sportiva noastră a reușit și primul as al meciului!

13:55 - A început setul secund cu Simona la serviciu!

13:54 - Muguruza revine pe teren după pauza de la vestiare.

13:48 - Muguruza cere intervenția fizioterapeutului! Are dureri în zona lombară!

13:47 - Simona câștigă primul set cu 6-3 după ce mai face un break! Joc excelent pentru Simona în aceste 38 de minute!

13:43 - Break la zero pentru Muguruza. Simona s-a grăbit și a greșit în acest game. 5-3 este scorul, presiunea se muta acum pe Muguruza.

13:40 - Muguruza își face serviciul, dar Simona servește acum pentru câștigarea primului set!

13:38 - E deja 5-1 pentru Simona, care e tot mai aproape de câștigarea primului set!

13:37 - Simona e magnifică pe rever, are 30-0 după două lovituri superbe în acest game.

13:34 - Simona este pe val, mai face un break și are 4-1! A încheiat game-ul cu un rever splendid!

13:33 - Două mingi de break pentru Simona! Muguruza greșește tot mai mult!

13:30 - Absolut minunat! Simona revine de la 0-40, câștigă 5 puncte la rând și conduce cu 3-1!!!

13:28 - Fenomenal! Simona salvează trei mingi de break și revine de la 0-40. Suntem la 40-40 în acest game!

13:25 - Din fericire ploaia s-a oprit. Să sperăm că stă departe de Roma în orele următoare!

13:23 - Simona ratează două mingi de break, iar Muguruza câștigă primul ei game din acest meci, după ce a prins 2 lovituri norocoase.

13:22 - Simona ratează o minge de break, dar mai obține încă una!

13:15 - Simona salvează o minge de break și conduce cu 2-0!

13:12 - Muguruza are minge de rebreak!

13:10 - Simona face break în primul game al meciului! Din păcate, a început ploaia la Roma! Deocamdată se joacă!

13:08 - Simona începe bine meciul, are două mingi de break!

13:06 - A început meciul!

13:04 - Meciul va începe cu Muguruza la serviciu!

13:03 - Cele două sportive sunt la încălzire!

Simona Halep ocupă locul 2 în clasamentul WTA, iar Muguruza este pe 17.

Scorul întâlnirilor precedente este 4-2 pentru Muguruza.

În cealaltă semifinală se întâlnesc Marketa Vondrousova și Karolina Pliskova.