Polonia conduce România cu 2-0 după prima zi a întâlnirii din Fed Cup

România este condusă cu 2-0 de Polonia după prima zi a întâlnirii din calificările Billie Jean King Cup – fosta Fed Cup.

Fără Simona Halep, Gabriela Ruse sau Jaqueline Cristian, reprezentativa condusă de Horia Tecău a părut o victimă sigură la Radom.

Primul meci al întâlnirii a fost cel dintre Irina Begu și Magda Linette, pierdut de reprezentanta noastră în trei seturi, scor 6-1, 4-6, 6-2.

Irina a început slab meciul și a cedat primul set după numai 32 de minute. Tenismena noastră și-a crescut însă nivelul de joc în actul secund, pe care și l-a adjudecat la 4, însă a căzut din nou în decisiv.

A urmat apoi confruntarea dintre liderul clasamentului WTA, Iga Swiatek, și Mihaela Buzărnescu, o întâlnire care n-a avut istoric.

Iga Swiatek, triumfătoare anul acesta la turneele de la Doha, Indian Wells și Miami, a făcut o demonstrație de forță, impunându-se în două seturi, scor 6-1, 6-0, în mai puțin de o oră.

Polonia mai are astfel nevoie de o singură victorie pentru a obține calificarea la Finalele Billie Jean King Cup.

Mâine, de la 12:00, ora României, sunt programate întâlnirile: Iga Swiatek - Irina Camelia Begu, Magda Linette - Mihaela Buzărnescu și Magdalena Frech / Alicija Rosolska - Andreea Mitu / Andreea Prisăcariu.

Ați putut urmări, în direct pe SpotMedia.ro, desfășurarea meciurilor din prima zi a confruntării dintre Polonia și România, din calificările Billie Jean King Cup - fosta Fed Cup.

POLONIA - ROMÂNIA 2-0

Iga Swiatek - Mihaela Buzărnescu 6-1, 6-0

Game, set și meci Iga Swiatek.

Un nou break pentru Swiatek, care urmează să servească pentru a câștiga meciul.

4-0 pentru tenismena din Polonia.

Demonstrație de forță făcuta de Iga Swiatek, iar situația pare clară.

Miki începe cu stângul și setul secund, iar Swiatek are deja 2-0.

Tenismena din Polonia închide primul set la 1, în mai puțin de jumătate de oră.

Miki își trece în cont primul ei game din meci.

5-0 pentru Iga Swiatek, care defilează de-a dreptul.

Un nou break izbutit de Iga Swiatek, care în acest an a triumfat la turneele de la Doha, Indian Wells și Miami.

Swiatek se distanțează la 3-0 în mai puțin de 10 minute de la startul meciului.

Urmează și un break la 0 în contul polonezei.

Liderul clasamentului WTA câștigă la 0 primul game al meciului.

ora 16:52 - A început meciul.

Următorul meci al întâlnirii, dintre Iga Swiatek și Mihaela Buzărnescu, va începe în jurul orei 16:45.

Magda Linette - Irina Begu 6-1, 4-6, 6-2

Game, set și meci Magda Linette

Un nou break pentru poloneză, care va servi pentru câștigarea meciului.

Game la 0 pentru Linette, care face 4-2.

Linette izbutește un break și trece la conducere în acest set decisiv.

Început echilibrat de set trei.

Break reușit de sportiva noastră și vom avea decisiv pentru a stabili câștigătoarea.

Irina pune capăt seriei excelente a polonezei și este la doar un game de câștigarea setului secund.

Egalitate la patru.

Poloneza își recuperează breakul și are șansa de a egala la 4 în acest set doi.

Irina salvează o minge de break, iar apoi se desprinde la 4-1.

Break izbutit de tenismena noastră.

Irina începe cu dreptul setul doi, după un prim set în care a avut o evoluție mult sub așteptări.

Magda Linette își face serviciul și își adjudecă primul set după 32 de minute.

Un nou break pentru poloneză, care va servi pentru câștigarea primului set.

Irina are două șanse să-și recupereze breakul, dar poloneza revine și se distanțează la 4-1 în acest prim set.

Poloneza are un început mai bun de meci, în care reușește și un break.

ora 14:23 - A început meciul, poloneza servește prima.

Meciurile se joacă la Radom (Polonia) și sunt televizate în țara noastră de postul Digi Sport 2.