Preliminarii Liga Campionilor: Farul învinge la limită Sheriff Tiraspol

Farul a învins cu 1-0, pe teren propriu, pe Sheriff Tiraspol, în manșa tur a primului tur din preliminariile Ligii Campionilor.

În debutul aventurii europene din acest sezon, Farul a început mai bine meciul cu Sheriff și a ratat două șanse importante în prima repriză, prin Mazilu și Artean, ocazia lui Mazilu fiind una uriașă. Puștiul lui Hagi a scăpat singur cu portarul Koval și a tras în el.

Repriza secundă al duelului Farului cu Sheriff a început cum nu se putea mai bine pentru echipa lui Gică Hagi. David Kiki a deschis scorul în minutul 56, printr-un șut plasat pe lângă Koval la capătul unei pătrunderi în careul moldovenilor.

A început apoi un forcing al lui Sheriff, cu două ocazii importante de gol. Pe rând, Luvannor și Garananga au ratat șanse importante. Luvannor a tras pe lângă poartă din apropiere, în timp ce Aioani și-a salvat echipa cu un reflex fabulos la șutul din careu al lui Garananga.

S-a terminat, într-un final, 1-0 pentru Farul după ce Marco Borgnino a trimis un șut pe lângă poartă din lovitură liberă în prelungiri și echipa lui Gică Hagi pleacă în avantaj pentru partida retur.

Returul dintre Sheriff și Farul se joacă pe 18 iulie, la Tiraspol.

FARUL - SHERIFF 1-0
A marcat: Kiki 56

Min. 90+8 - Final.

Min. 90+2 - Ocazie Farul! Borgnino trage din lovitură liberă pe lângă poarta lui Koval.

Min. 73 - Ocazie Sheriff! Marian Aioani intervine spectaculos și respinge în corner un șut violent de la 8 metri al lui Garananga.

Min. 62 - Ocazie Sheriff! Luvannor trage pe lângă poartă din apropiere, după o pasă tare trimisă de Mbekeli.

Min. 56 - GOOOOOOOOLLLLLLL FARUL! David Kiki pătrunde excelent în careu și înscrie cu un șut pe lângă portarul Koval.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+4 - Pauză.

Min. 45+2 - Ocazie Farul! Koval respinge în față și reține în doi timpi o minge trimisă de Artean cu un șut de la aproximativ 20 de metri.

Min. 44 - Ocazie Sheriff! Talal trage de la 17 metri, dar Aioani e la post și reține fără emoții.

Min. 3 - Ocazie Farul! Mazilu scapă singur cu portarul Koval, dar trage în goalkeeperul moldovenilor.

Min. 1 - A început meciul.

Campioana României, Farul, începe aventura europeană cu un prim tur preliminar din Liga Campionilor împotriva moldovenilor de la Sheriff Tiraspol. Partida se joacă miercuri, de la ora 20:30, pe stadionul celor de la Farul Constanța.

Cu al doilea titlu de campion al României câștigat în ultimii șapte ani, Gică Hagi vrea acum succes pe plan european, însemnând calificarea în grupele unei competiții europene. Farul începe drumul cu Sheriff, pe teren propriu. Returul dublei de calificare în turul doi preliminar din Liga Campionilor se va juca pe 18 iulie, la Tiraspol.

Dacă trece de Sheriff, Farul va întâlni câștigătoarea din dubla Maccabi Haifa (Israel) - Hamrun (Malta).

Farul a început rău noul sezon de Superligă, înfrângere în Supercupa României, 0-1 cu Sepsi Sf. Gheorghe la Ploiești.

Farul: Aioani - Kiki, M. Popescu, Boli, Borza - Artean, Nedelcu, Băluţă - Mazilu, Rivaldinho, Alibec
Rezerve: Buzbuchi, Queiros, Vînă, Borgnino, Andronache, Sîrbu, Dumitrache, Bassong, Marins, Sali, N. Popescu
Sheriff: Koval - Zohouri, Tovar, Garananga, Bueno, Apostolakis - Talal, Kyabou, Fernandes - Luvannor, Ngom Mbekeli
Rezerve: Straistari, Paşenco, Ibrahim Djibo, Badolo, Ngah, Forov, Dijnari, Paiva, Boţan, Ademo