Preliminarii EURO 2024: România învinge Kosovo cu două goluri marcate pe final, după ce partida a fost întreruptă

România învinge Kosovo, scor 2-0, într-un meci din grupa I de calificare la EURO 2024.

Meciul România – Kosovo, din prelimarinariile EURO 2024, a început cu o întreupere, după aproximativ un sfert de oră în care nu au existat ocazii mari. Un banner cu tentă politică afișa de ultrașii din peluza României a dus la o întreupere de peste 40 de minute a partidei de pe Arena Națională.

După reluarea jocului, Kosovo a avut ocaziile mari mari, prin Zhegrova (41) și o minge trimisă de Muriqi spre poarta lui Moldovan, scoasă in-extremis de pe linie de Drăgușin (29). Înainte de pauză, Vedat Muriqi a fost eliminat pentru două "galbene".

Repriza a doua a început cu tricolorii lui Edi Iordănescu în atac pentru golul victoriei. Florinel Coman a obținut un penalty pentru România în minutul 58, ratat, însă, de Nicolae Stanciu după o execuție moale de la punctul cu var. Atacurile tricolorilor au curs în valuri în ultima jumătat de oră, iar Stanciu și-a luat revanșa în minutul 83.

A marcat cu un șut plasat, puternic, din interiorul careului după o accelerare a lui Moruțan în dreapta și un șut blocat al lui Mihăilă. Am tremurat apoi la faza imediat următoare, când Moldovan a parat un șut al lui Rrahmani, din careu, după ce atacantul kosovar și-a întors un advesar.

Denis Alibec a ratat, apoi, două ocazii în final, cu șuturi din interiorul careului, la fel ca și Moruțan. Toate trei ratările după minutul 85. S-a terminat totul cu golul marcat de Valentin Mihăilă, simplu, cu latul, în minutul 90+3 din centrul careului, iar elevii lui Edi Iordănescu continuă drumul către EURO 2024.

Clasament grupa după șase etape: 1. Elveția - 14 puncte, 2. România - 12 3. Israel - 11 , 4. Kosovo - 4, 5. Belarus - 4, 6. Andorra - 2.

ROMÂNIA - KOSOVO 2-0
Au marcat: N. Stanciu 83, Mihăilă 90+3

Min. 90+6 - Final de meci.

Min. 90+3 - GOOOOOLLLLLLLL ROMÂNIA! Mihăilă înscrie cu un șut cu latul, simplu, din careu după o pasă săltată a lui Rațiu din partea dreaptă.

Min. 88 - Ocazie România! Moruțan este lansat spre poarta adversă, accelerează și intră în careu, trage puternic, dar Muric respinge.

Min. 87 - Ocazie România! Alibec scapă singur spre poarta lui Muric, șutează pe lângă, dar s-a ridicat fanionul de la margine.

Min. 83 - GOOOOOOOLLLLL ROMÂNIA! Nicolae Stanciu marchează cu un șut puternic, plasat, din interiorul careului.

Min. 61 - PENALTY RATAT! Nicolae Stanciu ratează penalty-ul, trimite moale în stânga portarului, însă Muric reușește să pareze.

Min. 58 - Penalty pentru România! Arbitrul dictează penalty pentru tricolori, după un fault în careu asupra lui Florinel Coman. VAR-ul a verificat faza, decizia centralului a rămas valabilă.

Min. 46 - A început repriza a doua.

Min. 45+1 - Pauză.

Min. 42 - ELIMINARE! Atacantul Muriqi este trimis mai devreme la cabine după ce a primit două "galbene".

Min. 41 - Ocazie Kosovo! Zhegrova trage periculos pe lângă poarta lui Moldovan, după minge recuperată în jumătatea tricolorilor.

Min. 29 - Ocazie uriașă Kosovo! Gafă în apărarea României, Burcă greșește o pasă trimisă înapoi, spre Moldovan, Muriqi interceptează și trimite spre poarta goală, însă Drăgușin reușește să respingă de pe linia porții.

Min. 26 - Ocazie România! Tricolorii sunt mai periculoși după reluarea meciului, iar Bancu ratează o șansă importantă. Lansat excelent cu pasă pe poziție viitoare, Bancu trage din prima, defectuos, pe lângă poarta kosovarilor.

Min. 18 - S-a reluat partida din minutul 18, după o întreupere de mai multe de 40 de minute cauzată de un banner afișat de suporterii naționalei României în peluză.

UPDATE 22:48 - Meciul se va relua din minutul 21, când arbitrul a trimis echipele la vestiare.

UPDATE 22:40 - Meciul urmează să se reia, după discuții ale reprezentanților UEFA cu FRF, care au îndemnat la calm suporterii care au dus la întreruperea partidei.

UPDATE 22:27 - Echipele au mers la vestiare și se așteaptă acum o decizie din partea UEFA, după ce partida a fost întreruptă.

Min. 18 - Meciul este întrerupt de către arbitru pentru că suporterii români din peluză au afișat mesaje cu trimitere la istoria tensionată dintre Kosovo și Serbia. "Kosovo je Serbija", a fost mesajul afișat de către fani care a dus la oprirea partidei de pe Arena Națională.

Min. 1 - A început meciul.

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 2. Rațiu, 3. Drăgușin, 5. Screciu, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 10. Stanciu-cpt., 11. Bancu, 14. Hagi, 15. Burcă, 20. Coman. Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 4. Rus, 6. M. Marin, 7. Alibec, 13. Mihăilă, 17. Bîrligea, 18. R. Marin, 19. Olaru, 21. Moruțan, 22. Camora, 23. Sorescu

KOSOVO: 12. Muric – 15. Vojvoda, 13. A. Rrahmani-cpt., 3. Aliti, 17. Paqarada – 10. Zhegrova, 14. V. Berisha, 19. Loshaj, 23. B. Berisha – 7. Rashica, 18. Muriqi. Selecționer: Primoz Gliha
Rezerve: 1. Ujkani, 16. Bekaj – 2. Hadergjonaj, 4. Beka, 5. Fazliji, 6. Hajrizi, 8. Muslija, 9. Korenica, 11. Al. Rrahmani, 20. Dresevic, 21. Zeqiri, 22. Krasniqi

România vine după egalul norocos scos împotriva Israelului, 1-1 pe Arena Națională.

Tot pe Arena Națională se va disputa și partida contra celor din Kosovo, în etapa a 6-a din preliminariil EURO 2024.

Clasamentul grupei I de calificare la EURO 2024, după 5 etape: 1. Elveția - 11 puncte, 2. România - 9, 3. Israel - 8, 4. Belarus - 4, 5. Kosovo - 4, 6. Andorra - 2.