Preliminarii EURO 2024: România remizează cu Israel

Echipa națională a României a terminat la egalitate, scor 1-1, cu Israel, într-un meci din grupa I a preliminariilor pentru EURO 2024.

Formația noastră a deschis scorul în minutul 27, când Alibec a fost atent și a profitat de o minge respinsă în față de portarul advers după un șut al lui Stanciu.

"Tricolorii" au făcut pasul înapoi după deschiderea scorului, iar Israel a pus stăpânire pe joc și ne-a dominat.

Egalarea a venit în minutul 53, când Gloukh a profitat de impasibilitatea fundașilor noștri și a egalat cu un șut la colțul lung.

Israelienii au rămas în atac, iar în minutul 76 tot Gloukh a fost aproape de gol, dar a trimis în bara laterală.

Pușcaș a șutat mult peste poartă la faza imediat următoare, iar scorul final a rămas 1-1 chiar dacă Salomon a mai avut o ocazie mare, iar Răzvan Marin a tras alături la ultima fază.

Tot sâmbătă, Elveția a remizat, scor 2-2, în deplasare în Kosovo.

Clasamentul este următorul: 1. Elveția 11 puncte, 2. România 9 puncte, 3. Israel 8 puncte, 4. Belarus 4 puncte, 5. Kosovo 4 puncte, 6. Andorra 2 puncte.

Etapa următoare, marți de la ora 21:45, România va primi vizita statului Kosovo. Elveția joacă acasă cu Andorra, iar Israel cu Belarus.

ROMÂNIA - ISRAEL 1-1
90+5 - Final de meci!

90+4 - Marin trage pe lângă poartă de la 30 de metri!

90+4 - Răzvan Marin bate slab un corner, portarul advers respinge fără emoții.

90+2 - Publicul huiduie copios faptul că România nu atacă.

90 - 4 minute suplimentare.

89 - Moldovan intervine excelent la un șut trimis de Salomon!

87 - Schimbare România: Cicâldău intră în locul lui Stanciu.

Info: Elveția face 2-1 în Kosovo.

85 - Pușcaș vede cartonașul galben.

84 - Israel e în jumătatea noastră de câteva minute, finalul e încins.

78 - Ce ocazie! Pușcaș scapă singur în careu, dar trage mult peste poartă din 8 metri!

76 - Ce ocazie! Gloukh scapă singur spre poartă, dar trage în bara laterală!

72 - Moruțan bate un corner, dar mingea e respinsă fără probleme.

Info: în celălalt meci din grupă, scorul dintre Kosovo și Elveția e 1-1.

66 - Moldovan pasează direct la adversar, dar șutul lui Weissman se duce pe plasă!

65 - Schimbări România: Olaru intră în locul lui Marin, Pușcaș în locul lui Alibec.

63 - Alibec trimite un șut bomba de la 35 de metri din lovitră liberă, mingea e respinsă în față!

62 - Drăgușin vede cartonașul galben.

60 - Israel e echipa care domină și după ce a egalat.

57 - Schimbări România: Moruțan și Mihăilă intră în locul lui Sorescu și Coman.

53 - GOL ISRAEL! Gloukh egalează cu un șut la colțul lung din 15 metri!

48 - Bancu e oprit în careu, cere penalty, dar jocul continuă!

46 - Se reia jocul!

45 - Pauză!

42 - Moldovan respinge la un șut trimis de la 30 de metri.

42 - Israel s-a instalat în jumătatea noastră în ultimele minute.

30 - Stanciu trage alături de la 18 metri!

27 - GOL ROMÂNIA!!!! Stanciu trage pe jos din 20 de metri, mingea e respinsă în față, iar Alibec apare excelent și deschide scorul!

26 - Corner periculos al israelienilor, mingea e respinsă cu greu de la colțul scurt.

21 - Burcă reia cu capul pe lângă poartă după o centrare din lovitură liberă.

19 - Momente mai liniștite în meci, se joacă la centrul terenului.

15 - Sorescu scapă în careu într-o poziție bună, dar iese cu mingea în afara terenului.

8 - Burcă ne dă emoții cu o respingere greșită, dar tot el intervine în careu și blochează.

5 - Marin reia cu capul defectuos după o centrare a lui Bancu.

5 - Sorescu centrează din partea dreaptă, dar prea lung.

Info:

chrome_vXgpxXC9Ml

ROMÂNIA: 12. Moldovan – 4. Manea, 3. Drăgușin, 15. Burcă, 11. Bancu, - 10. Stanciu-cpt., 6. M. Marin, 18. R. Marin - 23. Sorescu, 7. Alibec, 20. Coman.

Selecționer: Edward Iordănescu
Rezerve: 1. Târnovanu, 16. Aioani – 2. Rațiu, 5. Screciu, 8. Cicâldău, 9. Pușcaș, 13. Mihăilă, 14. Hagi, 17. Rus, 19. Olaru, 21. Moruțan, 22. Camora

ISRAEL: 18. O. Glazer – 2. Dasa-cpt., 4. Miguel Vitor, 6. Lavi, 8. Dor Peretz, 10. Solomon, 13. Goldberg, 14. Turgeman, 15. Gloukh, 17. Jehezkel, 19. Revivo. Selecționer: Alon Hazan

Rezerve: 1. D. Peretz, 23. Jarafi – 3. Jaber, 5. Lemkin, 7. Safuri, 9. Weissman, 11. Kinda, 12. Kanichowsky, 16. Abu Fani, 20. Baribo, 21. David, 22. Davidzada

Israel:

Înaintea acestei partide, România este pe locul 2, cu 8 puncte, iar Israel este pe 3, cu 7 puncte.

România va întâlni Kosovo, marți de la ora 21:45, tot pe Arena Națională.