Liga 1: Egal cu multe evenimente și ratări între FCSB și Universitatea Craiova la Giurgiu

FCSB și Universitatea Craiova au terminat la egalitate, scor 0-0 în ultima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 29 din stagiunea competițională 2020/2021.

Un meci cu multe evenimente la Giurgiu, dar mai ales ratări și, în plus, și un penalti ratat de olteni după circa o oră de joc prin Cicâldău.

Prima parte, disputată pe un teren excelent la Giurgiu, a fost una plăcută ochiului, cu multe faze de poartă, un joc dinamic, dar în care mai degrabă FCSB a fost cea care a dezamăgit, având în vedere că în 45 de minute nu a bifat nici măcar un șut pe poartă.

Craiova a încercat să ceară un penalti în minutul 22 la o fază la care Ivan s-a ciocnit de Miron, iar primul șut pe poartă al oaspeților a venit prin Mateiu, un minut mai târziu, șut scos de Vlad.

A început să plouă torențial de la mijlocul primului mitan, iar finalul de repriză a aparținut clar Craiovei, cu ocaziile lui Ivan din minutele 36 și 45.

Singura ocazie a roș-albaștrilor a fost execuția slabă a lui Tănase din lovitură liberă..

Oltenii au început și mai montați partea secundă, mult mai bine pregătiți de la cabine, iar Ouzounidis e clar că a ghicit bine de tot tactica pentru acest derbi cu trupa lui Petrea.

Toate insistențele s-au reliefat în minutul 60. când Miron l-a faultat în careu pe Ivan, iar centralul Cojocaru a dictat fără îndoială un penalti. Aici, Andrei Vlad a apărut din nou la rampă, a ghicit colțul în care a tras Cicâldău și a respins balonul în corner.

FCSB făcuse trei schimbări defensive mai degrabă la pauză, când au intrat Crețu, Panțîru și Vînă.

FCSB putea da lovitura totuși pe final la primul și singurul său șut pe poartă. A fost o centrare a lui Crețu de pe dreapta, Tănase singur în plin careu a tras prost cu tibia și Pigliacelli a putut să scoată în corner cu piciorul...

Dar și Craiova putea termina cu gol meciul, dacă Ivan în minutul 91 nu relua fantezist cu șpițul din 10-12 metri, o fază la care nici măcar îngerul păzitor Vlad nu mai putea interveni.

Se termină așadar 0-0, al doilea doar rezultat de acest tip de la promovarea Craiovei din 2014 în Liga 1. Dacă CFR Cluj va învinge luni pe Dinamo, atunci va putea veni la doar un singur punct de FCSB, cu o etapă înainte de finalul sezonului regulat.

Desfășurarea întâlnirii:

FINAL DE MECI, 0-0 la Giurgiu.

Min.91: Ivan dă peste poartă după un șut cu șiretul la circa 10-12 metri, Craiova putea da lovitura!!

Min.88: Ultima schimbare la gazde, iese Șut și intră Simion.

Min.85: Căpățână intră în locul lui Camara la olteni. Bic îi ia locul și lui Cicâldău.

Min.84: Cea mai mare ocazie a lui FCSB! Crețu centrează impecabil de pe flancul drept, Tănase vine lansat dar reia atât de slab, Pigliacelli scoate cu piciorul în corner..

Min.78: Revine după atâtea luni de pauză Koljici, în locul lui Baiaram.

Min.72: Încă o ocazie Ivan, dar voleul său se duce peste poartă.

Min.70: Intră Bălașa la Craiova, în locul lui Paul Papp, accidentat.

Min.67: Intră Istrate la gazde, în locul lui Octavian Popescu.

Min.65: Obține și Vătăjelu un cartonaș galben!

FCSB vs Craiova Penalti / Scoate Vlad

Min.62: Apără Andrei Vlad!! Cicâldău trage plasat în stânga lui Vlad, acesta ghicește excelent traiectoria și scoate balonul în corner.

Min.60: Penalti pentru Craiova! Andrei Ivan este faultat în careu de Miron, nu protestează nimeni, este o decizie corectă a lui Cojocaru!!

Min.55: Olaru încearcă o execuție fantezistă din colțul careului, balonul se duce mult peste.

Min.52: Ivan are încă o mare ocazie! Șutul său, după un contraatac 2 contra 2, e respins în stânga de Vlad. FCSB suferă azi!

INFO: Neubert și Petrea primesc cartonașe galbene, de la FCSB, pentru proteste.

Min.49: Camara scapă singur cu Vlad, îl are pe Baiaram în stânga, nu știe ce să facă, nici nu șutează, nici nu pasează, ce șansă are Craiova!

ÎNCEPE PARTEA SECUNDĂ!

Min.46: Trei schimbări la FCSB, intră Vînă, Crețu și Panțîru, ies Oaidă, Radunovici și Ovidiu Popescu.

PAUZĂ, 0-0 la Giurgiu.

Min.45: Șut dintr-un unghi interesant al lui Ivan, Vlad e surprins la colțul scurt, dar totuși boxează.

Min.43: Galben și pentru Nistor, după un fault dur din spate la Olaru.

Min.42: Șut din lovitură liberă periculoasă al lui Tănase, mult peste însă. A luat și Camara cartonaș galben.

Min.36: Ivan intră în careu dezechilibrat, șutul său se duce așadar mult alături.

INFO: A început să plouă torențial la Giurgiu.

Min.23: Vlad respinge, e primul șut pe poartă al Craiovei acum, un șut de la distanță, care i-a aparținut lui Mateiu. Acesta ia și un cartonaș galben la următoarea fază.

Min.22: Fază extrem de ciudată la Giurgiu. Miron încearcă să degajeze o minge în Ivan, acesta profită, cade, apoi cere un penalti, tușierul ridică fanionul și dă fault. A fost în careu așa-numitul contact, dar acum e doar o lovitură liberă..

Min.20: Tănase are un conflict cu câțiva jucători ai Craiovei după ce gazdele cer un penalti. Se liniștesc apoi apele.

Min.15: Galben pentru Cristea după un atac întârziat la Vatajelu, fără îndoială un cartonaș meritat.

Min.13: Gazonul arată excelent aici la Giurgiu. Domină FCSB din punct de vedere tactic, dar oltenii caută mereu o contră periculoasă.

Min.8: Tănase a încercat un șut cu boltă de la colțul careului, balonul a fost deviat și gazdele au corner.

Min.5: Începe interesant Craiova. Șut Cicâldău de la marginea careului, prinde în doi timpi Vlad.

ÎNCEPE PARTIDA!

FCSB: Vlad – Ov. Popescu, Miron, I. Cristea, Radunovic – Olaru, Șut, Oaidă – Moruțan, Fl. Tănase, Oct. Popescu.

Rezerve: Straton, Crețu, Panțîru, Simion, Haruț, Vukusic, Nedelcu, Vînă, Istrate. Antrenor: Toni Petrea.

Echipele de start la derbiul FCSB - Craiova. Surprizele celor doi antrenori și cine îi ia locul lui Coman în atacul gazdelor

Craiova: Pigliacelli – Vlădoiu, M. Constantin, Papp, Vătăjelu – Mateiu, Nistor – Camara, Cicâldău, Baiaram – Ivan.

Rezerve: L. Popescu, Mitran, Bălașa, Bic, Căpățînă, Fedele, Cîmpanu, Tudorie, Koljic. Antrenor: Marinos Ouzounidis.

Arbitru: Adrian Cojocaru.

Se anunță un meci de goluri acest derbi dintre FCSB și Craiova, cu oltenii care vor să se apropie de lideră chiar înainte de play-off și să își ia revanșa după eșecul de acasă din tur, scor 0-2. Un meci care nu se joacă pe Arena Națională, ci la Giurgiu, imediat după revenirea jucătorilor de la lotul echipei naționale. Cu o victorie a oaspeților, calculele s-ar complica în lupta la titlu, care ar deveni una pasionantă în trei. Jucătorii în roș-albastru au cinci victorii la rând, exact ca și oltenii. E demn de remarcat că de la revenirea în Liga 1 în 2014, Craiova nu a câștigat niciodată pe terenul lui FCSB.

Telekom Sport - Rezumat Craiova - FCSB 0-2

Bucureştenii au cel mai bun atac din campionat, 56 de goluri marcate, dintre care 35 pe teren propriu.

Universitatea Craiova are cea mai bună apărare din campionat, numai 14 goluri încasate.

Jocul va fi televizat pe DigiSport, TelekomSport și LookTV.

Dennis Man, performanță frumoasă în Serie A. I-a devansat într-un clasament pe foștii stranieri Adi Mutu, George Pușcaș sau Dorin Mateuț

Un oficial FRF dezvăluie numele unui important antrenor care a refuzat recent de două ori postul de selecționer al echipei naționale

Spitalele se pregătesc pentru noul vârf al pandemiei: paturi suplimentate, operații amânate, urgențe redirecționate