CFR Cluj remizează cu Young Boys Berna în grupele Europa League

CFR Cluj a terminat la egalitate cu Young Boys Berna, scor 1-1, într-un meci din Grupa A a Europa League.

Ardelenii au început meciul cu stângul, deoarece în minutul 13 fundașul central Vinicius, foarte important la fazele fixe, s-a accidentat și a fost înlocuit.

Elvețienii au avut posesia, însă aceasta a fost în mare măsură sterilă, iar jocul a fost unul lipsit de ocazii de gol. Astfel, la pauză s-a intrat la egalitate, 0-0.

La pauză, Dan Petrescu l-a scos de pe teren pe Debeljuh și l-a introdus pe Omrani, iar jocul a căpătat o viteză în plus.

CFR Cluj a reușit astfel să deschidă scorul în minutul 62, când Rondon a reluat din întoarcere, iar mingea a fost deviată.

Totuși, elvețienii au egalat în minutul 69, prin Fassnacht, cu un șut pe jos.

În celalalt meci din Grupa A, AS Roma a remizat cu ȚSKA Sofia, scor 0-0.

In clasament, CFR Cluj e pe primul loc, cu 4 puncte, la egalitate cu AS Roma. Young Boys e pe 3, cu 1 punct, iar ȚSKA Sofia e pe 4, tot cu 1 punct dar cu un golaveraj mai slab.

Etapa următoare, CFR Cluj se va deplasa pe 5 noiembrie, de la ora 19:55, pe terenul lui AS Roma.

CFR CLUJ - YOUNG BOYS 1-1 (Rondon '62 / Fassnacht '69)

90+4 - Final de meci!

90 - 4 minute suplimentare.

86 - Pereira primește ideal în careu, dar trage foarte slab!

85 - Corner pentru CFR Cluj, dar Chipciu bate foarte slab.

82 - Djokovici vede cartonașul galben.

79 - Schimbări CFR Cluj: Pereira și Itu intră în locul lui Hoban și Păun.

76 - O minge ajunge la Păun în centrul careului, dar șutul e slab, direct la portar.

70 - "Dormiți pe voi!", a strigat furios Dan Petrescu spre jucători după primirea golului.

69 - GOL YOUNG BOYS! Fassnacht egalează cu un șut puternic pe jos din 10 metri, după ce mingea trimisă tot de el i-a revenit din blocaj.

67 - Momente bune pentru CFR, elvețienii par că au căzut un pic după primirea golului.

63 - Schimbare CFR: Chipciu intră în locul lui Deac.

62 - GOOOOOOOOOOOOOOOOL CFR CLUJ!!! Rondon înscrie cu un șut din întoarcere din 7 metri, din pasa lui Hoban!!!

61 - Omrani se încurcă în careul advers și CFR ratează o șansă bună.

56 - Dan Petrescu e tot mai furios din cauza arbitrajului și protestează vehement.

50 - Corner periculos al lui Young Boys, dar Camara nu reușește să bage mingea în poartă.

48 - Rondon trimite din întoarcere din 5 metri, dar șutul său e slab, în brațele portarului. CFR putea scoate mai mult din această fază.

46 - Se reia jocul!

Schimbare CFR: Omrani intră în locul lui Debeljuh.

45+1 - Pauză!

42 - Elvețienii au un nou atac prelungit, dar Bălgrădean reține mingea.

37 - Prima ocazie a meciului! Ngamaleu primește în careu, trage din unghi, dar șutul său e respins în corner!

31 - Fassnacht reia cu capul slab, mingea ajunge direct la Bălgrădean.

26 - 61% este posesia elvețienilor în primele 25 de minute. Meciul e însă echilibrat, fără ocazii de gol.

22 - Debeljuh vede cartonașul galben pentru un fault cu cotul.

21 - Nsame scapă spre poarta CFR-ului, dar de la margine se ridică eronat fanionul pentru ofsaid.

19 - Atac prelungit al CFR-ului, insă elvețienii reușesc să respingă din marginea careului.

15 - Cristi Manea a trecut fundaș central după accidentarea lui Vinicius. Nu a mai jucat de mult timp pe acest post.

14 - Vești proaste! Vinicius s-a accidentat și e înlocuit de Cristi Manea!

13 - Corner pentru CFR Cluj executat de Deac, dar Young Boys respinge de la prima bară.

10 - Elvețienii au o posesie mai bună în startul meciului. CFR Cluj mizează pe contraatacuri.

7 - Camora centrează din banda stângă, dar mingea ajunge în brațele portarului advers.

5 - CFR Cluj are șansa unui contraatac, dar pasa lui Djokovici spre Rondon e prea lungă.

3 - Început de meci cu multe greșeli, mingea stă mult la centrul terenului.

CFR Cluj: Bălgrădean - Susic, Vinicius, Burca, Camora - Hoban, Djokovici - Rondon, Păun, Deac - Debeljuh

Rezerve: Sandomierski, Manea, Omrani, Pereira, Ciobotariu, Latovlevici, Chipciu, Itu, Joca, Carnat

Young Boys: Von Ballmoos - Hefti, Camara, Zesiger, Maceiras - Fassnacht, Lustenberger, Aebischer - Elia, Nsame, Ngamaleu

Rezerve: Neuenschwander, Faivre, Sierro, Sulejmani, Gaudino, Burgy, Siebatcheu, Mambimbi, Garcia, Lefort, Rieder

Înaintea acestui meci, CFR Cluj este pe locul 1, cu 3 puncte, iar Young Boys este pe 3, cu niciun punct.

Meciul e televizat de Digi Sport 1, Telekom Sport și Look Sport.