Emma Răducanu, eliminată în sferturi la Transylvania Open: Ratează duelul cu Simona Halep

Emma Răducanu nu va putea să o întâlnească pe Simona Halep în semifinalele Transylvania Open.

Sportiva cu origini românești a fost învinsă de Marta Kostyuk, ocupanta locului 55 WTA, în sferturile de finală.

Scorul a fost 6-2, 6-1 pentru tânăra jucătoare din Ucraina, după o partidă pe care a dominat-o de la început până la final.

Așadar, Kostyuk va fi adversara Simonei din semifinale. Pe ea, Simona a mai întâlnit-o o singură dată, anul acesta la Indian Wells, când s-a impus cu 7-6 (2), 6-1.

Partida din semifinale va avea loc sâmbătă, de la ora 17:00.

În cealaltă semifinală se intalnesc Anett Kontaveit și Rebecca Peterson. Acest meci va începe la ora 14:30.

EMMA RĂDUCANU - MARTA KOSTYUK 2-6, 1-6

20:30 - Marta mai face un break și o va întâlni pe Simona în semifinale!

20:21 - Se face 5-1, iar acum Emma servește pentru a rămâne în meci.

20:18 - Marta Kostyuk mai face un break, are 4-1 și e tot mai aproape de victorie.

20:15 - Game rapid pentru Marta, care conduce cu 3-1.

20:12 - Game bun pentru Emma, iar Marta are 2-1.

20:09 - Marta se distanțeză la 2-0.

20:07 - Marta începe setul secund cu un game la zero!

20:03 - Marta câștigă primul set cu 6-2!

20:00 - Kostyuk face break, are 5-2 și servește pentru câștigarea setului.

19:56 - Game foarte echilibrat, dar Marta rezistă și are 4-2.

19:50 - Game rapid câștigat de Emma.

19:48 - Game foarte echilibrat, dar Marta își face serviciul și are 3-1.

19:42 - Game solid pentru Emma, iar scorul este 2-1 pentru Kostyuk.

19:40 - Marta își face serviciul și are 2-0.

19:37 - Marta Kostyuk face break în startul meciului!

19:33 - A început meciul!

19:31 - Meciul va începe cu Emma la serviciu.

Emma ocupă locul 23 WTA, iar Marta este pe locul 55.

Aceasta este prima confruntare dintre cele două sportive.

Învingătoarea o va întâlni pe Simona Halep în semifinale, sâmbătă, de la ora 17:00

Meciul este televizat de postul Digi Sport 2.