Cupa Mondială 2022: Campioana mondială Franța trece de Anglia în marele derbi european al sferturilor

Campioana mondială Franța a trecut de Anglia în ultimul sfert de finală de la Campionatul Mondial de fotbal 2022 din Qatar, scor 2-1, după ce britanicii au ratat un penalti în ultimele 5 minute.

Golurile au fost marcate de Tchouameni și Giroud pentru cocoși, respectiv Harry Kane pentru Anglia, același care rata în minutul 84 uluitor un alt penalti..

Franța avea să înceapă perfect marele derbi european cu Anglia din sferturile Cupei Mondiale. Un meci pe care toți fanii îl așteptau la un Mundial încă din 1982 încoace. O partidă cu un afiș extraordinar în care spectacolul ar fi trebuit să fie la el acasă. Și a fost.

Campioana mondială și-a respectat statutul în minutul 18, când puștiul de la Real Madrid Tchouameni a marcat un gol splendid de la distanță, la colțul lung, fără speranțe pentru goal-keeperul britanic Pickford.

Anglia a cerut un penalti la o intervenție la limită asupra lui Kane, dar arbitrul brazilian, deși s-a făcut o verificare la VAR, nu a catadicsit să meargă la marginea terenului pentru a verifica faza..

Același Kane a avut o fază superbă în minutul 28, dar șutul său era respins la mare limită de portarul Lloris, colegul său de la Tottenham. Pauza aducea un rezultat meritoriu pentru regina lumii din 2018, iar la pauză selecționerul Southgate trebuia să găsească soluțiile pentru a descifra codul secret găsit în tactica lui Deschamps.

Dar Anglia a fost o altă echipă după reluare, dominând mult timp din acest mitan secund, în care a ratat ocazii după ocazii la debut, evidențiindu-l pe marele Lloris. Iar golul a venit până la urmă după un penalti, primit de englezi după un fault clar la Saka, produs de Tchouameni. Era 1-1, însă apoi experiența și maturitatea Franței a prevalat.

Giroud a marcat un gol splendid cu capul după centrarea exemplară de pe flancul stâng semnată de Griezmann, în minutul 77, iar Anglia începea din nou să tremure. Prostia făcută însă de Hernandez în minutul 84 o putea costa foarte scump.

Fundașul central l-a bruscat clar și fără niciun motiv pe Mount în careu, Sampaio s-a dus să verifice faza la VAR și evident a dictat penalti. Unul bătut însă în tribune de același Kane, care a ratat șansa să ducă macar partida în prelungiri.

Franța merge în semifinale acolo unde va da peste revelația Maroc și rămâne în cărți pentru a deveni doar a treia națiune din istorie care să își apere trofeul Cupei Mondiale, după Italia în 1938 și Brazilia în 1962.

Pentru Anglia este încă o dezamăgire uriașă, vor mai trece așadar 4 ani de așteptare cel puțin, până la o nouă Cupă Mondială.

Desfășurarea întâlnirii:

FINAL DE MECI, 2-1 Franța!!

Min.98: Rashford ratează o lovitură liberă ideală, a fost ultima șansă..

Min.96: Intră și Grealish (în locul lui Stones), dar ce ar mai putea face..

INFO: 8 minute de prelungire!

Min.89: Prim galben luat de Anglia la acest turneu final, văzut de Maguire.

Min.85: Iese Foden și intră Rashford la britanici.

INCREDIBIL! Harry Kane împușcă norii cu un șut demn de rugby. Rămâne 2-1 pentru Franța, dramatism nebun în această seară..

INFO: Așa cum era firesc, Anglia primește din nou penalti! Hernandez vede și galben pentru prostia făcută.

Min.80: Se cere un penalti clar pentru Anglia. Mount a fost doborât clar în careu de Hernandez. VAR intervine și arbitrul merge să verifice!

Min.79: Două schimbări la englezi, intră Sterling și Mount, în locul lui Saka și Henderson. Intră și Coman la francezi, iese Dembele.

Min.77: GOOOOOOOOOOOOOOOOL Franțaaa! 2-1, Giroud își ia revanșa pentru faza de mai devreme. Griezmann centrare de pe flancul stâng, i-o pune practic pe frunte, reluare perfectă cu capul și Franța e din nou în avantaj.

Min.76: OCAZIA TURNEULUI!! Giroud e singur în 5 metri, Dembele îi așează o minge ca turnată, dar reflexul lui Pickford e unul senzațional.

Min.74: Lovitură de cap alături a lui Giroud, care cere și un penalti pentru o fază anterioară.

Min.71: Uluitor Saka!!! Din câțiva metri nu poate relua în plasă, șut în forță milimetric alături de poartă!!!

Min.69: Ce șansă bună are Maguire, lovitură de cap excelentă, jos la colț, dar foarte ușor alături, șterge bara balonul!

Min.61: Kane face același lucru, șut slab de la distanță, Lloris nu poate fi bătut așa.

Min.59: Saka are o acțiune impetuoasă de unul singur, trage de la marginea careului, dar prea slab.

Min.55: Rabiot are o ocazie monumentală, după o gafă în defensiva britanică, șut de la distanță, iar Pickford respinge.

Min.54: GOOOOOOOOOL Anglia!!! Kane bate fără emoții, este 1-1, meciul fierbe la Doha!!

Min.51: Penalti pentru Anglia, Tchouameni îl croșetează pe Saka în careu și este lovitură de la punctul cu var.

Min.49: Henderson ia și el galben, pentru un fault văzut doar de arbitru la Mbappe..

Min.47: Ce șansă are Anglia!! Bellingham trage de la mare distanță, dar Lloris scoate de sub transversală.

Min.46: Dembele ia galben pentru un fault urât la Bellingham.

Începe partea secundă!

Pauză, 1-0 pentru Franța!

Min.42: Griezmann ia un galben meritat, era și cazul, a fost al treilea fault consecutiv!

Min.38: Mbappe are o șansă foarte bună, șut din voleu din pasa lui Hernandez, mult peste însă.

Min.28: Ce șut superb a dat Kane, de la distanță, a fost și deviat, dar Lloris a făcut o mare paradă, pentru a trimite mingea în corner.

INFO: Arbitrul brazilian nici măcar nu s-a dus să verifice imaginea la VAR, pare totuși că faultul nu a fost în careu..

INFO: Se verifică un posibil penalti pe VAR, a fost un presupus fault la Kane.

Min.24: Panică în apărarea franceză, Kane îl păcălește pe Lloris, dar Franța nu primește gol până la urmă.

Min.20: Lovitură liberă bună a englezilor, Shaw trimite pe poartă, prinde Lloris.

Min.18: GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOL Franțaaaa! Tchouameni stinge lumina printre fanii englezi din tribune, șut perfect, nu a stat pe gânduri, de la distanță, Pickford nu a putut face mare lucru, 1-0!!

Min.14: Pasă bună Mbappe de pe flancul stâng, dar Dembele întârzie la întâlnirea cu balonul.

Min.10: Prima ocazie a partidei! Giroud reia cu capul din plin careu, prinde Pickford, mare gafă în apărare a lui Shaw!

Min.5: Început ezitant de meci din partea ambelor formații.

ÎNCEPE PARTIDA!

20.54: Ne pregătim de intonarea celor două imnuri naționale.

Anglia: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Rice - Henderson, Bellingham - Saka, Kane, Foden.
Rezerve: Alexander Arnold, Coady, Dier, Gallagher, Grealish, Maddison, Mount, Phillips, Pope, Ramsdale, Rashford, Sterling, Trippier, Wilson.
Selecționer: Gareth Southgate.

Franța: Lloris - Kounde, Varane, Upamedano, Theo Hernandez - Tchouameni, Rabiot - Dembele, Grizmann, Mbape - Giroud.
Rezerve: Areola, Camavinga, Coman, Disasi, Fofana, Guendouzi, Kolo Muani, Konate, Mandanda, Pavard, Saliba, Thuram, Veretout.
Selecționer: Didier Deschamps.

Stadion: Al Bayt, Al Khor.
Arbitru: Wilton Sampaio (Brazilia).

E fără îndoială un clasic european, un clasic al două mari echipe rivale de milenii, nu numai din punct de vedere sportiv desigur. E pentru prima dată însă când cele două se confruntă într-un meci eliminatoriu cu o miză atât de deosebită. Anglia și Franța, deși s-au întâlnit pentru prima dată în 1923, pentru ele acest joc este doar a treia lor întâlnire directă la o Cupă Mondială și prima din 1982 încoace.

Ultimele două jocuri directe au fost amicale, 3-2 pentru Franța în 2017, 2-0 pentru Anglia în 2015. A fost și un meci în faza grupelor de la Euro 2012, un 1-1.

Echipe probabile:

ANGLIA: Pickford - Walker, Stones, Maguire, Shaw - Bellingham, Rice, Henderson - Saka, Kane, Foden.
SELECȚIONER: Gareth Southgate.

FRANȚA: Lloris - Kounde, Varane, Upamecano, T. Hernandez - Tchouameni, Rabiot - Dembele, Griezmann, Mbappe - Giroud.
SELECȚIONER: Didier Deschamps.

Franța și-a rezervat locul în optimi grație victoriei cu 3-1 în fața Poloniei, în timp ce Anglia a dispus și mai ușor de Senegal, scor 3-0.