Liga 1: Rednic, la prima înfrângere pe banca Viitorului

Viitorul a fost învinsă, scor 1-2, într-un meci disputat, marți seara, pe teren propriu, cu FC Botoșani, în cadrul etapei a 14-a din Liga 1.

Viitorul și Botoșani au oferit un meci superb, cu o mulțime de ocazii de ambele părți și cu un scor oarecum surprinzător.

Ambele goluri ale moldovenilor au fost marcate de atacantul senegalez Hamidou Keyta, în minutele 36 și 68.

Pentru gazde a punctat Luckassen, cu capul, în primul minut al prelungirilor.

Din minutul 59, oaspeții au evoluat în inferioritate numerică, după ce Ongenda a primit două cartonașe galbene în decurs de două minute.

Este prima înfrângere suferită de constănțeni în mandatul lui Mircea Rednic.

În clasamentul Ligii 1, Botoșani a egalat-o pe Viitorul, ambele echipe având acum câte 17 puncte și aflându-se pe locurile 6, respectiv 7.

Viitorul: Cojocaru - Dussaut, Ghiță, Mladen, Boboc - Iancu, Artean, Ciobanu - Matei, Luckassen, Mățan.

FC Botoșani: Hankic - Patache, Haruț, Chindriș, Holzmann - Florescu, Rodriguez, Ongenda - Camara, Keyta, Al Mawas.

Arbitru: Adrian Cojocaru.