Liga 1 | Egal cu scântei la Craiova

FC U Craiova și CS Mioveni au terminat la egalitate, scor 1-1, în primul meci al etapei a treia din play-out-ul Ligii 1.

Dumitriu a deschis scorul pentru oaspeți în minutul 59, după o respingere greșită a lui Popa.

Huyghebaert a restabilit egalitatea în minutul 88, cu o reluare din câțiva metri.

Oltenii au evoluat în inferioritate numerică încă din minutul 8, când Diallo l-a faultat pe Rusu în postură de ultim apărător, iar Istvan Kovacs n-a ezitat să-l trimită la cabine.

Supărați de această decizie, suporterii gazdelor au adresat scandări rasiste în direcția centralului, iar acesta a întrerupt jocul preț de câteva minute.

În clasamentul din play-out, FC U Craiova 1948 se află pe poziția a 5-a, cu 22 de puncte, în timp ce CS Mioveni ocupă locul 6, cu 19 puncte.

FC U Craiova: Popa - Negru, Kovacic, Diallo, Huyghebaert - Baeten, Asamoah, Achim, Van Durmen - Bălan, Compagno.

CS Mioveni: Popescu - Iacob, Scarlatache, Garutti - Rădescu, Trif, Dumitriu, Lixandru, Șerbănică - Buziuc, Rusu.

Arbitru: Istvan Kovacs.