Liga 1: Egal cu multă tensiune între Rapid și Dinamo, iar giuleștenii spun adio play-off-ului

Rapid și Dinamo București au terminat la egalitate într-unul dintre derbiurile Ligii 1, scor 1-1 în etapa cu numărul 28 a sezonului competițional 2021/2022.

Golurile au fost marcate în primele 23 de minute, primul adus de Cosmin Matei de la oaspeți, apoi egalarea a fost semnată de slovacul Vojtus pentru gazdele din Giulești.

Începutul de meci a fost unul furtunos, dublat și de o atmosferă superbă în tribunele Arenei Naționale, care amintea de marile derbiuri din trecut dintre Rapid și Dinamo din Liga 1. Ioniță a cerut un penalti în minutul 1, apoi Dinamo a avut o ocazie la faza imediat următoare.

În minutul 19, Matei deschidea deja scorul, după o gafă de cascadorii râsului comisă de Dandea, care nu s-a înțeles cu Grigore și nu a putut să degajeze o minge simplă din careu din două încercări.

Dar Dinamo s-a bucurat puțin, căci trei minute mai târziu, cu largul concurs al lui Săpunaru, extrem de activ azi în atac, Vojtus devia din 2-3 metri în poarta lui Figueiredo, pentru 1-1.

Dinamo s-a stins, nu a mai contat în atac după golul marcat, iar finalul de prim mitan a venit cumva firesc, cu un rezultat de egalitate meritoriu pentru ambele formații.

Partea secundă a fost una destul de plicticoasă, dacă nu luăm în considerare începutul, când jocul a fost oprit circa 10 minute din cauza show-urilor pirotehnice, plus finalul, unul cu destule ocazii, în care Dinamo putea da lovitura dar a fost oprită de magicul portar Moldovan.

Rapid spune adio play-off-ului după acest egal, al cincilea în ultimele 6 meciuri, iar Dinamo e chiar foarte mulțumită cu un punct, ceea ce înseamnă pentru căini al treilea meci la rând fără eșec.

Desfășurarea întâlnirii:

FINAL DE MECI!

INFO: 9 minute de prelungire!

Min.87: Ce ocazie Rodriguez! Șut de la circa 20 de metri după o cursă nebună a lui Bani, dar Moldovan are un reflex uluitor și scoate.

Min.85: Centrare șutată a lui Bălan, prinde cu greu Figueiredo în careul mic.

Min.76: Șut la mare distanță Cosmin Matei de la marginea careului după o pasă bună Bani.

Min.74: Intră Rodriguez și iese Răuță, apoi vine și ultima schimbare la Dinamo, intră Bani în locul lui Bordușanu.

Min.69: Schimbări la Dinamo, iese Torje și intră Grădinaru, apoi intră Moura și iese Buleică. La Rapid intră Stahl și Bălan, ies Vojtus și Sefer.

Min.67: Galben Grigore pentru o ținere.

Min.64: Șut de la distanță Romario Moise, prinde totuși sigur pe el portarul dinamovist.

Min.59: Schimbare la Rapid, iese Ioniță și intră Moise, apoi iese Dandea și intră Marzouk.

Min.57: Dandea vede galben pentru un fault la Torje.

Min.50: Meciul e întrerupt de minute bune, galeria Rapidului aruncă cu torțe și petarde pe teren..

ÎNCEPE PARTEA SECUNDĂ!

PAUZĂ, 1-1 pe Arena Națională.

Min.45: Pierret vede și el un galben, din partea lui Dinamo.

Min.43: Schimbare la Dinamo, iese Ivanovski și intră Morar.

Min.39: Ce șansă are iarăși Săpunaru, reluare din voleu de la marginea careului, puțin peste poartă.

Min.32: Galben văzut de Junior Morais de la Rapid.

Min.31: Rareș Ilie e singur cu Figueiredo, mai face un pas aiurea, i se închide unghiul, pasează la un adversar.

Min.29: Șut interesant al lui Săpunaru de la circa 20 de metri, foarte ușor alături de poartă.

Min.22: GOOOOOOOOOOOOOOOL Rapid!!! 1-1, Vojtus marchează simplu din câțiva metri, după o fază în care Săpunaru are un mare rol pozitiv, el vine la a doua bară și se implică activ în această fază, atacantul slovac e scăpat din marcaj și avem iarăși egalitate.

Min.19: GOOOOOOOOOOOOOOOL Dinamo!!! 1-0, Cosmin Matei marchează, Dandea gafează uriaș în două rânduri, nu poate trimite mingea din careu, Matei profită, e acolo, șut pe centrul porții și oaspeții deschid surprinzător scorul.

Min.14: Vojtus e singur cu portarul, în ușor unghi, trage mult aiurea, ce gafă, putea fi 1-0!

Min.12: Centrare slabă a lui Sefer pe jos în plin careu mic, prinde Figueiredo.

Min.9: Centrare bună Vojtus, dar Rareș Ilie nu poate ajunge să reia cu capul de lângă Buleică.

Min.6: E o atmosferă de mare meci pe Arena Națională, am avut mai devreme și două spectacole pirotehnice de proporții.

Min.1: Start interesant de meci, Ioniță cere penalti în careul oaspete, apoi la faza imediat următoare Bordusanu reia de la distanță ușor alături de poartă.

ÎNCEPE PARTIDA!

20.28: Toți jucătorii au intrat pe teren cu tricouri pe care era notat Stop the War. În plus a apărut un banner în care se cerea oprirea conflagrației armate din Ucraina..

Rapid: H. Moldovan - Belu Iordache, Dandea, D. Grigore, J. Morais - Cr. Săpunaru - Sefer, Kait, Al. Ioniță II, R. Ilie - Vojtus.
Rezerve: Drăghia - Carnat, Goge, R. Moise, Stahl, Pănoiu, Acuna, Ad. Bălan, Marzouk.
Antrenor: Mihai Iosif.

Dinamo: Cristiano - Buleică, Patriche Nichita, I. Jovanovic, A. Radu - Al. Răuță, Pierret - Bordușanu, C. Matei, Torje - Ivanovski.
Rezerve: Fara - De Moura, Ehmann, St. Filip, J. Rodriguez, Carp, Grădinaru, V. Morar, A. Bani.
Antrenor: Flavius Stoican.

Arbitru: I. Kovacs.

Rapid - Dinamo este unul dintre marile derbiuri din fotbalul românesc și categoric va incita și în această seară un mare interes din partea suporterilor celor două formații. Dinamo știm că este la ananghie, se zbate să se salveze de la retrogradare, iar de două etape a învățat să nu mai piardă, după 4-0 cu Mediaș și 0-0 cu UTA. Rapidul are 4 egaluri în ultimele 5 jocuri, iar acum locul de play-off la care mai sperau giuleștenii pare mai degrabă o utopie. În tur a fost 1-1, cu un gol marcat de Carnat pe final, în minutul 90.

Duelul dintre Rapid şi Dinamo a ajuns la episodul cu numărul 112 în principala competiţie internă.

Partida va fi televizată pe DigiSport, TelekomSport și LookTV.