Liga 1: CS Mioveni învinge clar codașa Academica Clinceni

CS Mioveni a dispus în mod clar de Academica Clinceni, scor 3-1 în prima partidă a zilei de duminică din Liga 1, în etapa cu numărul 22 din stagiunea 2021/2022, prima etapă din noul an 2022.

Oamenii din județul Argeș s-au impus fără mari emoții în fața unei trupe încropite a ilfovenilor, după ce Buziuc s-a distrat și a marcat de două ori în minutele 34 și 58.

Au mai marcat Rădescu pentru gazde, primul gol al zilei, în minutul 14, iar golul de onoare al Clinceniului a sosit prin Ștefan, minutul 40.

Este al cincilea meci fără înfrângere pentru Mioveni, care urcă pe 11 în Liga 1, cu 24 de puncte.

Academica e în continuare lanterna roșie cu doar 11 lungimi, unul sub Dinamo București.

CS Mioveni: Ducan - Al. Iacob, Scarlatache, Garutti - Oancea, Vereş, L. Dumitriu, Şerbănică - Rădescu, Buziuc, Sanoh.
Rezerve: A. Popescu, Balaur, Burnea, Toma, Dat, T. Coman, Coşereanu, Raicea, Voinea.

Academica Clinceni: Ureche - I. Ştefan, P. Pîrvulescu, Sterian - C. Ioniţă, R. Ion, Obedeanu, Longher - V. Dumitrache, Vellios, Goma.
Rezerve: De Amorim, Liş, Melniciuc, A. Dima.

Arbitru: B. Dumitrache.