Jakub Otruba câștigă etapa a 4-a din Turul României. Tricoul galben ajunge la britanicul Mark Stewart

Cehul Jakub Otruba (ELKOV KASPER CZECH CYCLING TEAM) a câștigat etapa a patra din Turul Ciclist al României, etapa regină care a pornit Cristian și a ajuns la Curtea de Argeș trecând munții peste Transfăgărășan.

Câștigătorul a fost decis dintr-un grup restrâns de evadați, format din trei cicliști, printre care s-a aflat și Cristian Răileanu (ROMANIA NATIONAL TEAM), locul 3, care a făcut pană în ultimul kilometru și a decis să termine etapa fără să mai schimbe roata.

Etapa de astăzi a avut o lungime de 209 km și a fost câștigată de Jakub Otruba după 5h06min56s.

10. Michael Kurle (ELKOV KASPER CZECH CYCLING TEAM), 5:07:59

Eduard Grosu, care a câștigat etapa de ieri și avea tricoul galben, a sosit cu o întârziere de 16min26 față de câștigător, pe locul 51. Românul a fost premiat cu tricoul roșu, care semnifică cel mai combativ ciclist.

grosu-tricou-rosu
Eduard Grosu

După etapa de astăzi clasamentul general arată total diferit față de etapa de ieri, cu britanicul Mark Stewart (BOLTON EQUITIES BLACK SPOKE PRO CYCLING) pe locul 1, cu un timp total cumulat de 16h56min20s.

10. Tomasz Budzinski (HRE MAZOWSCE SERCE POLSKI), 16:57:35

Cristian Răileanu, locul 3 în clasamentul general în prezent, are o șansă reală la câștigarea Turului României mâine, în cadrul ultimei etape, când competiția va avea finish la București.

Etapa a cincea va avea loc la București, pe un circuit care va include bulevardele Kiseleff și Aviatorilor și care va avantaja sprinterii. Cursa va avea 96 km și 15 tururi de completat, bucureștenii având astfel ocazia să-i vadă pe cicliști foarte des.

Traseul etapei a cincea

Rond Kiseleff Bd. Regele Mihai I (Șos. Pavel D. Kiseleff) – Arcul de Triumf – Piața Presei Libere – Arcul de Triumf – Bd. Mareșal Constantin Prezan – Piața Charles de Gaulle – Bd. Aviatorilor – Piața Victoriei – Bd. Regele Mihai I (Șos. Pavel D. Kiseleff)